Boliivia sõjavägi nõustus abistama politseid vägivalla tõkestamisel

Boliivia relvajõudude ülem Williams Kaliman (paremal) ja presidendiameti maha pannud Evo Morales tänavu märtsis.

FOTO: AFP / Scanpix

Boliivia relvajõud andsid eile nõusoleku osutada politseile abi vägivalla tõkestamisel. Samal ajal teatas Mehhiko varjupaiga andmisest Boliivia presidendiameti maha pannud Evo Moralesele.

Tema tõenäoline ajutine mantlipärija selles ametis, senati 52-aastane asespiiker Jeanine Áñez tõotas kuulutada peagi välja uued valimised.  

ÜRO ja Ameerika Riikide Organisatsioon (OAS) väljendasid varem muret julgeoleku lagunemise pärast riigis, mis on Moralese ja tema ministrite tagasiastumise järel võimuvaakumis. 

«Relvajõudude sõjaline juhatus on kokku leppinud ühisoperatsioonides politseiga, et ära hoida verevalamine ja võitlus Boliivia perekonnas,» ütles telepöördumises kindral Williams Kaliman. 

La Pazi politseiülem Jose Barrenechea oli varem ärgitanud Kalimani sekkuma, sest politsei ei tule omapead olukorra ohjeldamisega toime. Esmaspäeval süüdati või rüüstati mitmel pool Boliivias mõned väiksemad politseibarakid. 

«Me kavatseme välja kuulutada valimised,» ütles senaator Áñez esmaspäeval La Pazis, lubades valimisprotsessi, mis peegeldab kõigi boliivlaste tahet. 

Seadusandjad kogunevad teisipäeval, tehes ilmselt Áñezele ülesandeks täita presidendi kohuseid, kuni on läbi viidud valimised ja 22. jaanuariks moodustatud uus valitsus.

Morales oli sunnitud tagasi astuma, olles kaotanud sõjaväe toetuse pärast tema põhiseaduslikult küsitavat tagasivalimist.

Morales põgenes pühapäeval kokakasvatuspiirkonda Chaparesesse. Esmaspäeval kutsus ta Twitteris opositsiooni üles riiki maha rahustama ja lepitust tooma.

Samal ajal asusid La Pazi poole selle satelliitlinnast El Altost teele sajad Moralese raevukamalt meelestatud poolehoidjad. Opositsioonijuht Carlos Mesa palus Twitteris politseilt kaitset, sest väidetavalt on vägivaldne seltskond lähenemas tema kodule.

AFP fotograafid nägid, kuidas tsiviilisikud La Pazis Moralese poolehoidjaid vahel ka politsei abiga kinni pidasid. Osa kinnipeetuist sunniti tänavale põlvili, käed selja taga. 

Poodide ja kontorite luugid olid pärast pühapäevast rüüstamislainet La Pazis ja El Altos luukidega suletud.

Paljud Moralese tippametnikud on praeguseks samuti tagasi astunud. Paljud neist on leidnud varjupaiga Mehhiko saatkonnas. 

Arvestades, et ametist lahkus ka asepresident Álvaro García Linera, on tekkinud küsimus, kes riiki juhib. 

Põhiseaduse kohaselt läheb võim üle senati presidendile ja siis alamkoja spiikrile, aga ka nemad on tagasi astunud. 

Pühapäeval teatas oma valmisolekust riigipea kohused üle võtta senati asejuht Áñez. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles