Ukraina ühiskonnas on teise sõja-aasta lõpuks tekkinud terav õiglustunde puudus. Ukrainlased tahavad vastust lihtsale küsimusele, miks meie peame saatma oma poegi sõtta, aga poliitikute pojad hoiavad sellest kõrvale, ütles sõja 700. päevale pühendatud intervjuus üks Ukraina tuntumaid ajaloolasi ja mõtlejaid, Lvivis asuva Ukraina katoliku ülikooli professor Jaroslav Hrõtsak. Ukraina sõja 700. päev sai täis täna.
Postimees rääkis Hrõtsakiga ka sõja 100., 200., 300., 400., 500. ja 600. päeva puhul. Viited nendele intervjuudele leiate samuti käesoleva artikli lõpust.
Jaroslav Hrõtsak
64-aastane Hrõtsak on üks Ukraina tuntumaid ajaloolasi ja intellektuaale.
Hrõtsak on Ukraina katoliku ülikooli professor ja Lvivis asuva Ivan Franko rahvusliku ülikooli ajalooinstituudi direktor ning teadusajakirja Ukraine Modern peatoimetaja.
Ta kuulub Harvardi ülikooli Ukraina uuringute keskuse nõukogusse. Töötas aastail 1996–2009 Budapestis maineka Kesk-Euroopa ülikooli professorina.
1998. aastal nimetas Poola teadusajakiri Przegląd Wschodni tema raamatu «Esseed Ukraina ajaloost: ukraina rahvuse tekkimine» parimaks võõrkeelseks raamatuks Ida-Euroopa ajaloost. Üks tema lemmikteemasid on Ukraina rahvusliku liikumise ühe rajaja ja poeedi Ivan Franko elu uurimine.
Ta on kaaseesistuja eelmise aasta sügisel Londonis asutatud Ukrainian History Global Initiativ nimelises organisatsioonis, mille asutasid 90 Ukraina ja Läänes tunnustatud ajaloolast (näiteks Timothy Snyder, Yuval Harari, Timothy Garton Ash, Serhii Plokhii). Initsiatiivi eesmärk on kajastada Ukraina kaasaegset ajalugu.