Euroopa Liit valmistub KAVi sõjaliseks missiooniks

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Prantsuse sõdur Kesk-Aafrika Vabariigis.
Prantsuse sõdur Kesk-Aafrika Vabariigis. Foto: SCANPIX

 Euroopa Liidu välisministrid kiidavad täna ilmselt heaks sadade sõdurite saatmise Kesk-Aafrika Vabariiki (KAV), kus Prantsuse ja Aafrika väed üritavad korda luua.

«Kui viimasel hetkel ühtegi üllatust ei sünni, on asi klaar,» ütles diplomaatiline allikas. Kõne all on nelja kuni kuu pikkune ja 400-600 sõdurit hõlmav missioon, mis võtab üle julgeoleku tagamise KAVi pealinna Bangui lennuväljal.

Prantsusmaa saatis eelmise aasta lõpus pärast kristlaste ja moslemite vahelise vägivalla puhkemist oma endisesse kolooniasse 1600 sõdurit ja pöördus abipalvega Euroopa partnerite poole.

«ELi vägede paigutamine toob Pariisile kohest operatiivset kasu -- vabastab Prantsuse sõdurid -- ja poliitilist leevendust,» ütles Richard Gowan Euroopa Välissuhete Nõukogu (ECFR) mõttekojast.

«See näitaks vähemalt, et EL pole Prantsusmaad täielikult hüljanud Aafrikas,» lisas Gowan.

Prantsuse riigipea François Hollande ütles detsembris, et ei palu [teistelt riikidelt] vägesid sõjategevuseks.

«Meil on vaja [vägede] kohalolu teatud paikades, nagu näiteks lennujaamas,» sõnas Hollande.

«Poliitilises mõttes sooviksin ma näha Euroopa kohalolu,» märkis ta. «See tähendab, et ei öeldaks, et Prantsusmaa on üksi".»

Ühe diplomaadi sõnul on ELi vägede saamine keeruline, sest KAV pole paljude Euroopa riikide radaril.

Suurbritannia ja Saksamaa on pakkunud logistilist abi. Vaid Eesti on lubanud saata veebruaris KAV-i 55 sõdurit. Diplomaatiliste allikate sõnul kavatsevad oma sõdureid Prantsusmaale appi saata ka Belgia, Hispaania, Poola ja Tšehhi.

Saksa välisminister Frank-Walter Steinmeier ütles eile ilmunud nädalalehele Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungile, et Euroopa ei tohi jätta Prantsusmaad KAVis üksi korda tagama.

«Euroopa ei tohi jätta Prantsusmaad sinna üksinda,» ütles Steinmeier usutluses. KAVis korra tagamine on Euroopa huvides, sest kui Aafrikat ähvardavad ebastabiilsus, terrorism ning inimeste kodudest väljatõrjumine, jõuavad selle järelmid Euroopasse, seletas ta.

Steinmeieri sõnul peaks Euroopa Liit Prantsuse kontingendile senisest enam abi osutama. «Me peaksime kaaluma suuremat toetust, nagu Malis,» ütles Saksa välisminister.

KAV-i islamiusku Séléka mässulised kukutasid 2013. aasta märtsis riigipöördega senise presidendi François Bozizé ja sundisid ta maalt lahkuma. Séléka määras pärast võimuhaaramist presidendiks Michel Djotodia.

Riik langes seejärel kiiresti kaosesse. Djotodia ei suutnud ohjeldada tema võimuletuleku taga olevate islamimässuliste ja riigis enamuses olevate kristlaste omakaitserühmitusi ning astus jaanuaris tagasi.

KAV-i üleminekuparlament valib täna uue ajutise riigijuhi.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles