Gruusia hoiatas Mistrali müügi eest

Jürgen Tamme
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mistral-tüüpi Prantsuse sõjalaev.
Mistral-tüüpi Prantsuse sõjalaev. Foto: SCANPIX

Gruusia hinnangul kujutab Prantsusmaa otsus müüa Venemaale kõrgtehnoloogiline Mistral-tüüpi helikopterikandja ohtu kogu piirkonnale.

«See ei ole soovitud samm. Meie jaoks tähendab Mistrali müük kahtlemata ohtu,» ütles Gruusia asevälisminister Nino Kalandadze uudisteagentuuri AFP vahendusel.

Kalandadze sõnul kujutab ei kujuta laevatehing ohtu üksnes Gruusiale, vaid kogu sealsele piirkonnale.

Venemaa sõjalaevastiku peastaabi esindaja kinnitusel on võimud langetanud põhimõttelise otsuse Mistrali ostuks ning Prantsusmaaga on kokku lepitud peamised parameetrid ja finantseerimise tingimused.

Eksperdid pole võimaliku laevaostu asjus üksmeelele jõudnud. Mõnede hinnangul võimaldaks laeva soetamine kärpida vägede ümberpaigutamisele kuluvat aega ja muuta mereväge senisest mobiilsemaks. Teiste hinnangul pole laeva ostmine sõjalisest vaatenurgast vajalik ja ka Venemaa enda relvatootjad ei pea tehingut otstarbekaks.

Mistral, mis on Prantsuse laevastiku suuruselt teine alus, kaalub 21 000 tonni ja on 200 meetrit pikk. See alus võib vedada helikoptereid, maabumisaluseid, tanke ja muud sõjatehnikat ning kuni 900 inimest.

Seejuures sobib alus ka dessantide korraldamiseks, mis ajas tagajalgadele Venemaa naabruses asuvad endised liiduvabariigid, kelle eksperdid nimetasid relvatehingut julgeolekuriskiks kogu alliansile.

Seni pole ükski NATO liikmesriik Venemaale nii kõrgtehnoloogilist sõjatehnikat müünud. Venemaa naaberriike ärritas ka Venemaa kindrali sõnavõtt, milles viimane vihjas, et Mistraliga oleks Vene sõjalaevastik augustisõja ajal jõudnud märksa kiiremini Gruusia vetesse.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles