USA valitsusametite töö osaline seiskumine kestab üle pühade

USA valitsusametite töö osaline seiskumine kestab üle pühade

FOTO: Andrew Caballero-Reynolds / AFP

USA senat läks jõulupuhkusele ning kuna kongressi esindajatekoda ja senat katkestasid reede õhtul istungi eelarvekokkulepet saavutamata, siis kestab valitsusametite töö osaline seiskumine üle pühade.

«Senatil on esmaspäeval vaid formaalne istung, tööks kogunetakse uuesti 27. detsembril,» kinnitas senati vabariiklaste enamuse liider Mitch McConnell.

25 protsendi valitsusametite rahastus peatus kongressi mõlema erakonna liidrite ja Valge Maja viimase hetke ponnistustest hoolimata.

On ebaselge, kui kaua seisak kestab, kuid väljavaated on kehvad. Kongressi demokraatide hinnangul mõjutab seisak Ühendriikide 2,1 miljonist föderaaltöötajast umbes 800 000. 

Tasuta puhkusele läheb umbes 380 000 valitsusametnikku, neist 52 000 maksuametist.

Koju saadetakse ka 80 protsenti rahvusparkide teenistuse töötajaist, 96 protsenti kosmoseagentuuri NASA ja 86 protsenti kaubandusministeeriumi töötajaist. 

Veel 420 000 inimest jäävad tööle palgata, neist 41 000 õiguskaitse ja parandusasutuste ametnikku, aga ka teisi, nagu lennundus- ja postitöötajad.  

Seisak puudutab sisejulgeoleku-, transpordi-, kaubandus-, välis- põllumajandus, sise-, rahandus- ja elamuehitusministeeriume. 

Pentagon, veteranide teenistus ja tervishoiuministeerium on juba eelnevalt rahastuse taganud. 

President Donald Trump on keeldunud heaks kiitmast rahastust, mis ei taga viie miljardi dollari eraldamist Mehhiko piirimüürile. Demokraadid on müüri vastustanud ja nõudnud raha suunamist piirirajatiste tugevdamiseks.

Kongress kiidab siiski tavaliselt hiljem heaks neile selle perioodi eest palga tasumise, isegi kui nad tööd ei teinud.

Viimastel aastatel on valitsuse töö korduvalt seiskunud, sealhulgas Trumpi valitsusajal jaanuaris kestis see kolm päeva. 

2013. aasta oktoobris peatus föderaalasutuste töö 16 päevaks ning 1995.-96. aastal rekordiliseks 21 päevaks. 

Üks neist, keda seekordne eeldatav seisak ei puuduta, on eriprokurör Robert Mueller, kes juhib Trumpi kampaaniameeskonna võimalikku kokkumängu Venemaaga. 

Trump on öelnud end olevat valmis pikaks seisakuks. Piirimüüri rajamine oli tema valimiskampaania keskseid lubadusi. Tollal ütles ta end nõudvat raha sisse Mehhikolt. 

Rahastuse väljavaated Trumpi jaoks järgmisel aastal ei parane, sest uuest aastast on demokraatidel esindajatekojas enamus. 

Tagasi üles