Briti minister ähvardas paremäärmusluse tõusuga, kui Brexit peaks ära jääma

Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumist toetavad meeleavaldajad Londonis.

FOTO: Tom Nicholson / ZUMAPRESS.com / Scanpix

Brexiti blokeerimine võib viia selleni, et Ühendkuningriigis kasvab paremäärmuslus, ähvardas konservatiivist transpordiminister Chris Grayling ajalehele The Daily Mail antud intervjuus.

Ministri sõnul võivad 17 miljonit Brexiti poolt hääletanud inimest tunda end petetuna, kui Ühendkuningriik lõpuks ikkagi ei lahku Euroopa Liidust.

Tema sõnul muudaks see riigis arutelutooni ning looks vähem tolerantse ning rohkem natsionalistliku riigi. «See avaks siin riigis ukse äärmuslikele populistlikele jõududele nagu me oleme näinud teistes Euroopa maades,» väitis enne Brexiti-rahvahääletust Euroopa Liidust lahkumise nimel kampaaniat teinud Grayling The Daily Mailile.

Briti transpordiminister Chris Grayling.

FOTO: HENRY NICHOLLS / REUTERS / SCANPIX

«Kui saadikud, kes esindavad ringkondi, kus 70 protsenti inimestest hääletas [Euroopa Liidust] lahkumise poolt, ütlevad, et vabandage, aga meil jääb alles inimeste vaba liikumine, siis need inimesed pöörduvad peavoolu poliitika vastu,» leidis transpordiminister.

Grayling hirmutas, et see võib lõpetada riigis sajandeid kestnud mõõduka poliitika, püüdes nii veenda Briti parlamendisaadikuid toetama teisipäeval hääletusele minevat Brexiti-lepet.

Tõenäoliselt lükkavad saadikud siiski peaminister Theresa May esitatud Euroopa Liidust lahkumise leppe tagasi. Leppe vastu on ka üle saja võimul oleva konservatiivse partei esindaja.

Osa Briti ministreid on hoiatanud, et lahkumisleppe tagasilükkamise korral võib Ühendkuningriiki haarata n-ö Brexiti-halvatus.

Konservatiivide mässumeelsesse leeri kuuluv parlamendisaadik Dominic Grieve kutsus peaministrit lükkama Brexitit edasi, kui parlament ei kiida tuleval nädalal lahkumislepingut heaks.

Grieve kuulub nende rahvaesindajate hulka, kes soovivad uut Brexiti-hääletust.

Tagasi üles