ELi ja Briti ametnike kohtumine tõi leppeta Brexiti lähemale

Briti Juhtkomitee esimees ja Tööpartei liige Hilary Benn.

FOTO: STEPHANIE LECOCQ / EPA / Scanpix

Üks Euroopa Liidu kõrgeimaid ametnikke Martin Selmayr hoiatas täna pärast kohtumist Briti parlamendi saadikutega, et leppeta Brexit näib aina tõenäolisem.

Briti parlamendi alamkoja Brexiti juhtkomitee tuli Brüsselisse kohtuma Euroopa Komisjoni presidendi mõjuvõimsa parema käe Selmayriga. Kohtumise eesmärk oli uurida viise korrapärase Brexiti tagamiseks pärast seda, kui Briti parlament lükkas Briti valitsuse ja ELi läbiräägitud leppe tagasi.

Selmayri sõnul aga oli ta kohtumise järel leppega Brexiti tõenäosuses pessimistlikum kui varem.

«Kohtumine kinnitas, et EL tegi õigesti, kui alustas 2017. aasta detsembris ettevalmistusi leppeta Brexitiks,» teatas Selmayr Twitteris pärast Briti delegatsiooni lahkumist.

Mõned Briti ametnikud arvavad, et peaminister Theresa May võib saada leppe Briti parlamendist läbi juhul, kui EL teeb lahkumisleppes õiguslikult siduvaid muudatusi. Täpsemalt tahab London muuta või võtta leppest täielikult välja punkt, mis jätab Põhja-Iirimaa ELi tolliliitu määramata ajaks.

Selmayr rõhutas taas, et EL on sellele vastu. Lisaks kahtles ta, et May suudab saada leppe läbi parlamendi isegi siis, kui EL Briti ametnike palve rahuldaks.

«ELi poolel ei kaalu seda keegi,» lausus ta. «Kui küsiti, kas mis tahes tagatised aitaksid lahkumisleppe alamkojast läbi, siis olid parlamendisaadikute vastused ebaselged.»

Juhtkomitee esimees ja Tööpartei liige Hilary Benn nimetas varem kohtumist kasulikuks, kuid kinnitas, et läbimurret polnud.

Benni sõnul tegi ta ettepaneku lükata Brexit edasi, et EL ja Ühendkuningriik saaksid täieliku tulevikusuhete leppe koostada enne Ühendkuningriigi lahkumist EList.

Benn lisas, et tegi ettepaneku vaid iseenda, mitte komitee nimel, ning see võeti vastu viisakalt.

Konservatiivse Partei ridadesse kuuluv komitee asejuht John Whittingdale ütles ajakirjanikele, et tegi Selmayrile ettepaneku võtta nn Iiri kaitsemeede Brexiti-leppest täielikult välja.

«Ta küsis meilt, kas õiguslik siduv kiri võiks olla piisav, kuid minu arvates peaksime vaatama, mis selles sisaldub, et saada täielik tagatis, et see annab meile väljapääsu,» lausus Whittingdale. «Kui seda ei saada, siis arvan, et on raske saada alamkojas enamust, eriti pärast eelmist hääletust.»

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles