Briti terrorist: ma ei teadnud, et ISIS nii paha on

Terrorist Hamza Parvez.

FOTO: Kuvatõmmis/BBC/Youtube

Eelmisel kuul andis end kurdivägedele üles Lääne-Londonist pärit britt, kes oli viis aastat võidelnud terrorirühmituse ISIS ridades ning kutsunud ka teisi kaasmaalasi liituma.

Kunagine politseiakadeemia kadett Hamza Parvez oli esimene britt, kes viis aastat tagasi propagandavideos avalikult ISISe eest võitlemist tunnistas. Videos solvas ta oma kodumaad ning julgustas moslemeid rühmitusega liituma. Eelmisel kuul sattus ta aga ISISe viimase tugipunkti Baghuzi juures kurdivägede kätte ning viibib nüüd Süüria vanglas.

26-aastane Hamza väidab, et poleks viis aastat tagasi ISISega liitunud, kui oleks tegelikkust teadnud. Times kirjutab aga, et nurka surutud terrorist võib lihtsalt üritada pääseda ning käitub seetõttu oportunistlikult.

«Oli mitmeid kordi, mil ma mõtlesin, et panen asjad kokku ja lähen minema. Oli mitmeid kordi, mil ma üritasingi pakkida ja lahkuda, aga reaalsuses pole see nii lihtne,» ütles terrorist BBC-le. «ISISes langetab kõigi inimeste kohta otsuseid väike grupp, kuhu kuuluvad väga suured kalad. Need võivad olla elu ja surma otsused või otsused, mis muudavad inimeste elusid täielikult,» sõnas ta.

Intervjuus väitis ta veel, et lääneriikide võõrvõitlejad pidid teineteisest igaks juhuks eemale hoidma, sest mõned neist olid droonirünnakute sihtmärgiks.

«Ma ei teadnud, et mind ootab midagi sellist. Kui teiste võõrvõitlejatega rääkida, siis esimese asjana ütleksid ka nemad, et kui nad oleks ISISe kohta tõde teadnud, poleks nad kunagi tulnud.» Terrorist väidab nüüd, et ei liituks rühmitusega, mis tegeleb genotsiidi, vägistamise, orjanduse ja mõrvamisega.

Samas on tema praegune kahetsus täielikult vastupidine rõõmsa värbamisvideoga, millel ta ISISe tõusu ajal esines. Video salvestamise ajaks oli hüüdnime Abu Hamza al-Britani kandnud mees juba kuus kuud Iraagis võidelnud.

Seal lausus ta: «Saadan tervitusi kõigile moslemitest vendadele ja õdedele Ühendkuningriigis. See on džihaadi kuldaeg. Miks te istute uskmatute maal Ühendkuningriigis, kes iga päev moslemeid tapab?»

Tagasi üles