Tõsine kuritegu võib peagi Soomes kodakondsuseta jätta

Uue seadusemuudatuse jõustumisel võib Soome teatud kuritegude toimepanijad kodakondsusest ilma jätta.

FOTO: Ints Kalnins / Reuters / Scanpix

Soome siseministeerium teatas täna, et tulevikus võivad väga tõsise kuriteo toime pannud inimesed Soome kodakondsusest ilma jääda.

Uue seadusemuudatusega soovitakse tagada, et raske kuriteo toime pannud inimeselt võiks Soome kodakondsuse ära võtta. Valitsus esitas seadusemuudatuse ettepaneku täna ja president peaks selle homme ratifitseerima. Kui nii läheb, hakkab seadus kehtima juba käesoleva aasta 1. maist.

Siiski saab kodakondsuse ära võtta vaid selliselt inimeselt, kellel on mõne teise riigi kodakondsus. Otsuse kodakondsuse äravõtmise kohta teeb Soome immigratsiooniamet.

Seadusemuudatuse kohaselt saab kodakondsuse ära võtta isikult, kes paneb toime kuriteo Soome eluliste huvide vastu. Näiteks, kui inimene ähvardab Soome suveräänsust, õhutab sõjale, riigireetmisele või luuramisele. 

Samuti saab kodakondsuse ära võtta terrorismis kahtlustatud inimeselt, näiteks kui inimese valdusest leitakse keemiarelvi. Veel ootab selline karistus inimkaubandusega seotud kurjategijaid, pantvangide võtjaid ja kaaperdajaid. 

Kodakondsuse äravõtmise eeltingimus on see, et inimesele määratakse kuriteo eest vähemalt viie aasta pikkune vanglakaristus.

Tagasi üles