Euroopas on õhutemperatuur tõusmas üle 40 kraadi

Moskvas tõusis õhutemperatuur 22. juunil 35 kraadini.

FOTO: Vyacheslav Prokofyev / Vyacheslav Prokofyev/TASS / Scanpix

Konditsioneerid kaovad poelettidelt ja purskkaevud annavad Euroopas inimestele kuuma vastu leevendust, kuid ametnikud ärgitavad inimesi olema valvsad ja hoiatavad, et hiljem sel nädalal võib ilm veelgi kuumem olla.

Meteoroloogid süüdistavad suve jaoks tavatult varajases kuumalaines Saharast tulevat tulist õhku, mis võib tõsta termomeetrite näidud sel nädalal paljudes kohtades üle 40 kraadi Celsiuse järgi.

Võimud hoiatavad inimesi vedelikupuuduse ja kuumarabanduse eest, eriti lapsi ja vanureid. Haiglad on kõrgendatud valmisolekus.

«Muretsen inimeste pärast, kes seda kõike pisendavad, kes jätkavad treenimist tavapärases rütmis või on pikemalt päikese käes,» ütles Prantsuse tervishoiuminister Agnes Buzyn.

«See mõjutab meid kõiki. Keegi meist pole Superman, kui asi puudutab äärmuslikku kuumust, mida me neljapäeval ja reedel näeme,» ütles ta pressikonverentsile.

«Olukord on enneolematu, sest see (kuumalaine) tuleb nii vara juunis. Me pole seda näinud aastast 1947,» ütles sünoptik ilmastikuametis Meteo-France.

Ta ootab, et käimasolev juuni saab peatselt uue kuumarekordi ning kohati puruneb ilmselt ka juuni mõõtmisajaloo rekord.

Pariisis ärgitavad ametnikud avama avalikes hoonetes nn jahedad ruumid, panema ajutiselt tööle purskkaevud ning jätma linna pargid ööseks lahti.

Linna töötajad kavatsevad ka jagada kodututele vett ning viia koolidesse ja sõimedesse puhurid.

Konditsioneere aga napib, sest ilmaennustuste tõttu tormasid inimesed nädalavahetustel poodi neid ostma. Prantsuse elektrivõrgu operaatorfirma RTE ootab elektritarbimise hüppelist tõusu, kui kõik hakkavad oma tuuluteid maksimumvõimsusele panema.

Prantsuse jaemüügifirma Boulangeri sõnul on «õhutöötlemise» varustuse müük olnud viimastel päevadel tavalisest neli korda suurem.

Hispaania ilmastikuamet AEMET hoiatas suure metsapõlengute ohu eest ning teatas, et riigi kirdeosas Ebro orus võib õhutemperatuur kerkida üle 42 kraadi.

Saksamaal teatasid sünoptikud, et ohus on juuni kuumarekord, mis püstitati 1947. aastal Frankfurdis. Nad lisasid, et tormidest jahutust tõenäoliselt ei tule.

«See võib tõusta 39 kraadini, mõnes kohas võidakse mööduda ka 40 kraadi tähisest,» ütles Sabine Krueger Saksa ilmateenistusest. Suurimat kuuma on oodata riigi edelaosas.

Kuumast ei pääse ka Skandinaavia riigid. Teisipäeval tõuseb temperatuur Taani lõunaosas ja Rootsis ilmselt üle 30 kraadi.

Eriti kuum saab olema neljapäeval, ütlevad sünoptikud. Olukorda hakkab ilmselt raskendama ka suur õhuniiskus, eriti öösel.

Prantsuse tööminister Muriel Penicaud ärgitas firmasid muutma oma töötunde ja varustuse töörütmi kuumimate aegade järgi, et töötajatel oleks natuke lihtsam.

Meteoroloogide sõnul hakkavad sellised kuumalained sagenema, isegi kui riigid täidavad lubaduse piirata maailma temperatuuride tõusu nagu näeb ette 2015. aasta kliimalepe.

Tagasi üles