Ajalooline päev: USA president astus Põhja-Korea pinnale
Täiendatud 12.00

Donald Trump astus täna esimese ametisoleva USA presidendina Põhja-Korea territooriumile, kus kohtus Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga.

«See oli suur päev maailma jaoks,» ütles ta pärast Põhja-Koreas käimist.

«Mul on au siin olla,» ütles Trump, vesteldes piiri Lõuna-Korea poolel Kimi ja Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga.

Trump ütles ajakirjanikele, et oli «vaimustav» astuda esimese ametisoleva USA riigipeana Põhja-Korea territooriumile, ning kinnitas oma «suurt sõprust» Kimiga. 

Kim tunnustas Trumpi piiriületuse eest, nimetades seda «vapraks ja otsusekindlaks teoks, mis tähendab, et soovime jätta ebameeldiva mineviku selja taha». 

Kim lisas, et tema «imeline suhe» Trumpiga võimaldab saada üle igasugustest takistustest.

«Olen veendunud, et meie suhe võimaldab meil takistustest üle saada,» ütles Kim, lisades, et lähedased suhted võimaldasid kohtumisel saada teoks «lausa üleöö».

Twitteri-diplomaatia võidukäik

Trump saabus demilitariseeritud tsooni vaatlusposti Ouellette täna hommikul koos Lõuna-Korea presidendiga.

Seal ootasid neid USA sõjaväelased, kes andsid Põhja-Koread esmakordselt oma silmaga näinud Trumpile ülevaate Põhja-Korea suurtükipositsioonidest, mis Lõuna-Korea 35 miljoni elanikuga pealinna ohustavad.

Seejärel kohtus Trump Kimiga.

Nad vahetasid Panmunjoni vaherahukülas üle piiri käepigistuse, seejärel astus Trump astus Korea poolsaart eraldavas demilitariseeritud tsoonis üle Põhja- ja Lõuna-Korea territooriumi eraldavate betoontõkete.

USA president väitis varem reporteritele, et pärast esimest kohtumist Kimiga «kõik oht kadus». «Kõik on lahenemas, kõik alati laheneb.»

Trump pakkus Kimile kohtumise võimalust reedel Twitteris.

«Kui Põhja-Korea esimees Kim näeb seda, kohtun ma temaga piiril/demilitariseeritud tsoonis, lihtsalt et kätt suruda ja öelda tere(?)!» säutsus Trump Jaapanis Osakas, kus ta osales G20 tippkohtumisel.

Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur KCNA teatas veidi aega pärast Trumpi säutsu viitega asevälisminister Choe Son-huile, et pakkumine «on väga huvitav».

Kim tunnistas hiljem Trumpiga kohtumise käigus, et kutse Twitteris oli talle «üllatus».

Trump ja Moon sõitsid demilitariseeritud tsooni hommikul USA presidendi kopteriga pärast seda, kui presidendid teatasid, et Kim võttis vastu Trumpi kutse Panmunjomis kohtuda.

Trump ja Kim kohtusid esmakordselt mullu Singapuris ja teist korda tänavu veebruaris Hanois.

Trump ütles eile, et tema jaoks ei ole probleem astuda Põhja-Korea pinnale. Ajaloolised sammud Põhja-Korea pinnal tegi eelmisel aastal ka Lõuna-Korea president Moon Jae-in.

«Kindlasti ma teeksin seda,» ütles Trump ajakirjanikele. «Mul ei oleks probleemi.»

Trump ütles täna hommikul, kui Kimiga kohtumine veel päris kindel polnud, et «vaatame, mis juhtub».

«Kui ta on seal, siis kohtuksime kaheks minutiks,» ütles ta.

«Praktiliselt käepigistus, aga see oleks OK. Käepigistus tähendaks palju,» lisas Trump.

Käepigistusest said pea tunnised kõnelused

Käepigistus ja mõttevahetus pidi algselt kestma mõned minutid, kuid Kim ja Trump kõndisid siis edasi Lõuna-Korea poolele Panmunjomi hoonesse, mis kannab nime Vabaduse maja. Seal pidasid nad umbes 50 minutit kestnud kõnelused.

Kõnelustel osalesid ka Trumpi tütar Ivanka Trump ja väimees Jared Kushner. Mõlemad on Valges Majas kõrged nõunikud.

Trump ütles istungi järel: «Meil oli esimees Kimiga just väga hea kohtumine... See oli väga legendaarne, väga ajalooline päev.»

Presidendi sõnul esitas ta Kimile küllakutse Ühendriikidesse ja avaldas lootust, et see «saab millalgi teoks».

«Ükskõik, millal ta tulla soovib. Usun, et tahame astuda järgmise sammu, vaatame, mis juhtub,» ütles Trump ajakirjanikele.

Trump lisas, et USA ja Põhja-Korea panid paika töörühmad, mis hakkavad eelseisvate nädalate jooksul jätkama veebruarist takerdunud tuumakõnelusi.

Mõlema poole läbirääkijad «käivitavad protsessi ja vaatame, mis edasi saab,» ütles Trump.

Presidendi sõnul loodab ta, et pooled jõuavad kõikehõlmava leppeni, kuid siiski rõhutas: «Me ei sea eesmärgiks kiirust. Me seame eesmärgiks, et asjad joonde saaksid.»

Trump teatas ka, et Põhja-Koreale kehtestatud USA sanktsioonid jäävad paika.

Ta jättis lahtiseks võimaluse, et sanktsioone võidakse leevendada eelseisvate kõneluste raames. «Mingil hetkel läbirääkimiste käigus võib midagi juhtuda,» ütles president.

Tagasi üles