Macron Brexitist: tahaksin uskuda, et leppele antakse viimast lihvi

President Emmanuel Macron.

FOTO: LUDOVIC MARIN / AFP

Prantsuse president Emmanuel Macron avaldas kolmapäeval Euroopa Liidu tippkohtumise eelõhtul lootust, et Brexiti kokkuleppele antakse viimast lihvi. 

«Meie lootus ja meie eesmärk on kiita heaks kokkulepe, mis saavutatakse loodetavasti lähitundidel. Meieni jõudnud märgid on olnud positiivsed,» lausus Macron Prantsusmaa lõunaosas Toulouse'is ühisel pressikonverentsil Saksa kantsleri Angela Merkeliga. 

«Ma tahaksin uskuda, et leppele antakse viimast lihvi ja me saame selle homme heaks kiita,» ütles Prantsuse riigipea. 

Merkel usub enda sõnul, et Euroopa Liidu ja Suurbritannia vahel on Brexitis võimalik kokkuleppele jõuda. 

«Toetudes sellele, mida olen viimasel paaril päeval kuulnud, arvan üha enam, et jõuame kokkuleppele,» ütles Saksa kantsler. 

Macron ja Merkel kohtusid kolmapäeval Saksa-Prantsuse valitsuskabinettide regulaarse ühisistungi raames. Nad külastasid ka lennufirma Airbus peakorterit Toulouse'i lähistel.

Briti ja EL-i läbirääkijad pidasid Euroopa Ülemkoguks kokkuleppe saavutamise nimel kõnelusi terve nädalavahetuse ja jätkasid esmaspäeval. 

Intensiivsed kõnelused kestavad siiani ja Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk ütles kolmapäeval, et Brexiti kokkuleppe põhialused on valmis ning lepe võib materialiseeruda lähitundidel. 

«Eile õhtul oli ma valmis kihla vedama, et on kõik valmis ja kokku lepitud, täna aga on Briti poolel teatud kahtlusi,» manitses ta siiski ettevaatusele. 

Suurbritannia lahkumistähtaeg EL-ist on 31. oktoober ning kokkuleppe võimalikult peatne heakskiitmine võimaldaks Euroopa Parlamendi ja Briti parlamendi heakskiidu korral Londonil Brexit õigeaegselt teoks teha, vältides samas leppeta lahkumisega kaasneda võivat kaost. 

Tagasi üles