USA katsetas Vaikse ookeani kohal ballistilist raketti

Pilt on illustratiivne.

FOTO: Sam Whitfied / SWNS/Sam Whitfied / SWNS

USA õhujõud tulistasid neljapäeval Californias asuvast sõjaväebaasist Vaikse ookeani suunas välja maismaal baseeruva ballistilise raketi osana teisest sedalaadi katsetusest vähem kui kolme kuu jooksul. 

Rakett tulistati välja Los Angelesest loodes asuvast Vandenbergi õhujõudude baasist kell 8.30 hommikul (Eesti aeg 18.30), teatas baasi pressiesindaja. 

Raketi prototüüp lendas 500 kilomeetrit ja langes Vaiksesse ookeani, teatas USA kaitseministeerium. «Selle katsetuse käigus kogutud infot ja omandatud õppetunde kasutab kaitseministeerium tulevaste keskmaavõimete väljaarendamisel,» lausus Pentagoni pressiesindaja kolonelleitnant Robert Carver.  

See oli teine kord, kui Ühendriigid katsetasid maismaal baseeruvat kesktegevusraadiusega raketti alates sellest, kui USA ja Venemaa lahkusid augusti algul 1987. aastal sõlmitud keskmaa tuumajõudude lepingust (INF). 

Nõukogude Liidu ja USA vahel sõlmitud kahepoolne INF-lepe keelas maal baseeruvate 500-5500-kilomeetrise tegevusraadiusega tiib- ja ballistiliste rakettide, samuti nende stardiseadeldiste ja tugivarustuse tootmise, katsetamise ja paigutamise.

USA katsetas 19. augustil mõni nädal pärast INF-leppe kehtivuse lõppu maismaal baseeruvat keskmaa tiibraketti.

Mõlemad katsetused oleksid INF-i kehtides kujutanud endast leppe rikkumist.  

Oktoobri algul olid USA õhujõud katsetanud lõhkepeata mandritevahelist ballistilist raketti (ICBM) Minuteman 3, tulistades selle külge kinnitatud atmosfääri taassiseneva seadme 6750 kilomeetri kaugusel Vaikse ookeani lääneosas asuval Kwajaleini atollil paiknenud polügoonile. 

Neljapäevase katsetuse põhjendamist Ühendriikide relvajõud vajalikuks ei pidanud. Selles nähakse USA tuumarakettide vastase raketitõrjesüsteemi operatiivvõime näitamist. 

Ühendriikide katsetus langeb ajale, kui Põhja-Korea on vihjanud ballistilise raketi katsetamise võimalusele jõulukingina juhul, kui Washington ei esita riigile tuumadiplomaatia päästmiseks vastuvõetavaid ettepanekuid. 

Tagasi üles