Saksamaa noomis EL-i «häbiväärset» ümberkäimist sisserändeküsimusega

Saksamaa siseminister Horst Seehofer.

FOTO: Reuters / Scanpix

Euroopa Liidu vastse eesistujariigi Saksamaa siseminister Horst Seehofer pidas teisipäeval «häbiväärseks» asjaolu, et ühendus pole viis aastat pärast sisserändekriisi puhkemist suutnud leida lahendust varjupaigataotlejate eest hoolitsemiseks.

Euroopa Liidu siseministrite videokohtumisel kõnelnud Seehoferi sõnul tehakse iga kord suuri pingutusi, et migrandid liikmesriikide vahel ära jagada ning iga kord on vaid vähesed liikmesriigid valmis seda tegema.

Esmaspäeval sildus abilaev Ocean Viking ligi 200 päästetud migrandiga Sitsiilias, pärast üheksat päeva kestnud ja kriitiliseks kiskunud ummikseisu Vahemerel.

«Pikas vaates ei saa me jätta Itaaliat, Maltat, Kreekat ja Hispaaniat antud probleemiga tegelemisel üksi,» ütles Seehofer ning lisas, et «väga paljud liikmesriigid keelduvad osalemast».

«See on olukord, mis pole Euroopa Liidu vääriline.»

Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia ja Malta nõustusid mullu septembris ajutise ning vabatahtliku mehhanismiga merelt päästetud sisserändajate jagamiseks.

Algatusega on liitunud vaid üksikud riigid nagu Portugal, Luksemburg ja Iirimaa.

Seehofer loodab veenmisega rohkem riike kaasa tõmmata, kuid tunnistab, et see on «väga-väga raske».

Ta kinnitas, et ei kavatse alustada Euroopa Liidu eesistumist surve ja ähvardustega.

«Ma loodan argumentide jõule, kuid ma ei ole naiivne,» ütles ta.

Septembris peaks Euroopa Komisjon esitama kauaoodatud ja korduvalt edasi lükatud ettepanekud Euroopa Liidu sisserände- ja varjupaigapoliitika reformimiseks.

Seehofer loodab, et poliitiline kokkulepe kõige olulisemates punktides saavutatakse detsembris ehk enne Saksamaa eesistumisaja lõppemist.

Seni on reformi blokeerinud selliste maade nagu Poola, Ungari, Tšehhi ja Slovakkia vastuseis varjupaigataotlejate jagamisele. 

Tagasi üles