L, 1.10.2022

Johnson ärgitab NATO liitlasi kaitsekulutusi suurendama

AFP/BNS
Johnson ärgitab NATO liitlasi kaitsekulutusi suurendama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Briti peaminister Boris Johnson.
Briti peaminister Boris Johnson. Foto: J.J. Guillen/EPA/Scanpix

Briti peaminister Boris Johnson kutsub Madridi tippkohtumisel NATO liitlasi suurendama vastuseks Venemaa sissetungile Ukrainasse oma kaitsekulutusi, teatas teisipäeval tema büroo.

Pärast Krimmi annekteerimist Venemaa poolt 2014. aastal lubasid NATO liikmesriigid kulutada vähemalt kaks protsenti oma sisemajanduse kogutoodangust kaitsele, et tagada alliansi valmisolek 2024. aastaks.

Selle eesmärgi olid 2021. aastal NATO 30 liikmesriigist täitnud või ületanud vaid kaheksa, kuid tänavu on mitmed riigid, nagu Saksamaa ja Itaalia, Ukraina sõja tõttu järsult oma kaitsekulutusi suurendanud.

«Meil on vaja, et liitlased – kõik liitlased – ei koonerdaks, et taastada heidutus ja tagada kaitse eeloleval kümnendil,» ütleb Johnson kolmapäeval Madridis NATO tippkohtumisel, teatas tema büroo avalduses.

«Kaks protsenti pidi alati olema põhi, mitte lagi ja liitlased peavad praegusel kriisiajal hoogustama oma tegevust,» lisab ta.

Lennul Madridi ütles Briti peaminister, et NATO-s on vaja «jutuajamist» uue kaitseinvesteeringute eesmärgi üle pärast 2024. aastat.

NATO «peab kohanema, et tulla toime uute ja suurenenud ohtudega pikaajaliste investeeringute abil», aga ka valmisolekuga «suurendada kaitsekulutusi, et kohaneda kriiside ja kiireloomuliste vajadustega», seisis Briti valitsuse avalduses.

Johnson teatab tippkohtumisel ka, et Suurbritannia suurendab võimsamate relvade jaõhutõrjega sõjalist kohalolekut Venemaaga külgnevas Eestis.

Suurbritannia on Ukrainale alates Venemaa sissetungist andnud tohutut sõjalist toetust 1,5 miljardi euro väärtuses.

Opositsioon ja mõned seadusandjad tema enda parteist aga kritiseerivad Johnsonit taganemises oma valimislubadust suurendada 2022. aastal sõjalisi kulutusi rohkem kui inflatsioonimäär, mis sel aastal peaks jõudma üle 10 protsendi.

Kaitseminister Ben Wallace on Briti ajakirjanduse andmetel teinud lobitööd selle nimel, et kaitse-eelarve suurendataks 2028. aastaks 2,5 protsendini ÜK sisemajanduse kogutoodangust.

Märksõnad
Tagasi üles