E, 2.10.2023

Sudaanis hakkas kehtima 24-tunnine relvarahu

Facebook
Comments
Kindral Abdel-Fattah Burhan sõduritega Hartumis. 30. mai 2023.
Kindral Abdel-Fattah Burhan sõduritega Hartumis. 30. mai 2023. Foto: Sudaani armee/AP/Scanpix

Sudaani vaenupoolte vahel hakkas täna kehtima 24-tunnine relvarahu, kuid kardetakse, et see katkeb nagu varasemad ning sel juhul on USA ja Saudi Araabia ähvardanud vahenduskatsetest loobuda.

Sudaani lahingud käivad kolmandat kuud, elanikud on pealinnas Hartumis ja riigi lääneosas Darfuri piirkonnas lahingukolletes lõksus.

Alates 15. aprillist on sõlmitud arvukalt relvarahusid, kuid ükski ei ole pidama jäänud. Washington kehtestas sanktsioonid mõlema poole kindralitele, kui eelmine katse mais liiva jooksis.

Üleriigiline relvarahu, mille USA ja Saudi Araabia vahendajad eile välja kuulutasid, hakkas kehtima täna hommikul kell 6.00.

«Sudaani relvajõudude ja Kiirtoetusjõudude (RSF) esindajad leppisid kokku üleriigilises 24-tunnises relvarahus, mis algab 10. juunil kell 6.00,» öeldi Saudi Araabia välisministeeriumi avalduses.

«Kui pooled 24-tunnisest relvarahust kinni ei pea, on vahendajad sunnitud kaaluma kõnelustelt lahkumist,» ütlesid vahendajad.

Kõnelusi peetakse Saudi Araabias Jeddah's, kuid mai lõpus need katkesid.

Lahingud regulaararmee ja poolsõjaväelise RSF-i vahel on koodnunud pealinna Hartumi ja Darfuri piirkonda riigi lääneosas.

Vabaühenduse Armed Conflict Location and Event Data Project andmetel on surma saanud üle 1800 inimese. ÜRO sõnul on ligi kaks miljonit inimest lahingute tõttu kodu maha jätnud, neist 476 000 on pagenud naaberriikidesse.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles