WikiLeaks: Snowden palus varjupaika 21 riigilt

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
«Snowden, me oleme sinuga,» kuulutab plakat mehe käes, kes koos teiste toetuse avaldajatega passis 2013. aastal  Edward Snowdeni vahepealse asupaiga Moskva Šeremetjevo lennujaama ette.
«Snowden, me oleme sinuga,» kuulutab plakat mehe käes, kes koos teiste toetuse avaldajatega passis 2013. aastal Edward Snowdeni vahepealse asupaiga Moskva Šeremetjevo lennujaama ette. Foto: AP/Scanpix

USA luureinfot lekitanud Edward Snowden on palunud varjupaika kokku 21 riigilt, teiste seas Saksamaalt, Soomelt ja Venemaalt, teatas saladokumentide avaldamisega tuntuks saanud veebileht Wikileaks eile hilisõhtul.


Taotlused edastas Wikileaksi kaastöötaja Sarah Harrison, kes andis need hilisõhtul üle Moskva Šeremetjevo lennujaama Vene konsulaarpunkti ametnikule, ütles veebileht.

Wikileaksi kohaselt on Vene konsulaartöötajad hakanud Snowdeni dokumente edastama vastavatele saatkondadele Moskvas.

Veebilehe andmetel palus Snowden varjupaika peale Ecuadori ja Islandi veel Austrialt, Boliivialt, Brasiilialt, Hiinalt, Hispaanialt, Hollandilt, Iirimaalt, Indialt, Itaalialt, Kuubalt, Nicaragualt, Norralt, Poolalt, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Soomelt, Šveitsilt, Venemaalt ja Venezuelalt.

Snowdeni sõnul survestab USA presidendi Barack Obama valitsus erinevaid riike, et need tema turvapaigataotluse tagasi lükkaksid, edastas eile WikiLeaks.

«Nende eesmärgiks on hirmutada mitte ainuüksi mind, vaid kõiki neid, kes tulevad minu järel,» ütles Snowden oma esimeses avalduses pärast 23. juunit, mil ta Hongkongist Moskvasse lendas. Ta on sestsaadik arvatavalt viibinud Šeremetjevo lennujaama transiiditsoonis.

USA nõuab Venemaalt oma endise luuretöötaja väljaandmist ja on tühistanud tema reisipassi.
Snowden lekitas ajakirjandusele, et Ühendriikides kuulatakse salaja pealt miljoneid telefonikõnesid ning sealsed eriteenistused käivitasid 2007. aastal ülisalajase programmi PRISM, mis tagab neile juurdepääsu üheksa suure IT-firma serverite andmetele.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles