Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ülima Tõe sekt jätkab tegevust põranda all

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
16. august 1995: Ülima Tõe sekti juht Shoko Asahara toimetatakse Tokyo kohtust politseihoonesse. | FOTO: Koji Sasahara / AP / Scanpix

Apokalüptilise Aum Shinrikyo sekti liikmed pihustasid hommikuse tipptunni ajal Tokyo metroosse surmavat närvigaasi sariini. See oli kõige ohvriterohkem terrorirünnak tänapäeva Jaapanis, mis algatas ülemaailmse debati terroristlike rühmituste keemiarelvade kasutamise üle.

Aum Shinrikyo (jaapani keeles «tõe kuulutamine» – toim) täna 22 aastat tagasi toime pandud rünnakus hukkus 13 inimest, enam kui 50 sai tõsiseid püsivaid kahjustusi ja tuhanded kaotasid ajutiselt nägemise. Paljud kannatanud kurdavad siiani kehva nägemise, kõnehäirete ja jõuetuse üle.

Koordineeritud rünnakus läbistasid viis sektiliiget metallotstega vihmavarjusid kasutades taskutesse peidetud kilekotid, mis sisaldasid vedelat sariini, mis kokkupuutel õhuga aurustus.

New York Timesi reportaaž kirjeldab juhtunut järgmiselt: «Kui rongid peatustesse saabusid ja oma uksed avasid, koperdasid reisijad välja ja minestasid platvormidel. Metroo sissekäigud nägid välja nagu lahinguväli, vigastatud lamasid maas, mõnel neist purskas ninast või suust verd.»

1930ndate Natsi-Saksamaal välja arendatud sariin on üks mürgisemaid närvigaase maailmas. Eksperdid sõnasid hiljem, et kui mürki oleks teisiti jaotatud, võinuks surmade arv tol päeval tõusta tuhandeteni, vahendab Huffington Post.

Võimude kahtlus langes peagi Aum Shinrikyo ususektile. Nende ruumide läbiotsimisel leiti mitmesuguseid vahendeid keemiarünnaku läbiviimiseks. Satyan 7 nime kandev ehitis, mis idee järgi pidanuks olema Šiva auks püstitatud pühakoda, peitis endas tegelikkuses korralikku keskmises mõõdus keemiarelvade laborit.

Olgugi et labori sisu ei vastanud tööstusstandarditele, oli seal võimalik toota Tokyo rünnakus kasutatud sariini. Veelgi enam, Satyan 7 eesmärk oli toota sariini tuhandeid kilosid aastas, mahus, mis vajalik massikonflikti tekitamiseks, kirjutab terrorismivastase võitluse ekspert Kyle B. Olson väljaandes Emerging Infectious Diseases.

Sekt oli üritanud 1994. aasta sügisel värvata ka Vene keemiarelvade tootmisega tegelevaid insenere, kuid nood keeldusid koostööst.

Keemiarelvad ei olnud aga Aumi ainus vahend. Nad olid katsetanud ka bioloogiliste relvade, nagu botuliintoksiini, antraksi, koolera ja Q-palaviku tekitaja aretamisega. 1993. aastal korraldati sekti arstidele tervishoiumissiooni ettekäändel lähetus Zairesse, mille käigus koguti andmeid Ebola viiruse mõju ja arendamise kohta.

Viie aasta jooksul enne Tokyo rünnakut korraldas sekt mitmeid edutuid katseid bioloogilise relvastusega. 1990. aastal üritasid nad pihustada liikuvast sõidukist valitsushoonete pihta botuliintoksiini. Samalaadne katsetus botuliintoksiiniga toimus ka 1993. aastal, mil sekt ajastas rünnaku Jaapani kroonprintsi pulmadega.

Seejärel otsustas sekt kasutada teistsuguseid meetodeid ja pihustada kõrghoonetest antraksi Tokyo tänavatele. Pärast rünnakut täheldasid politsei ja meedia vaid ebameeldivat lõhna, pruuni auru ja üksikuid lemmikloomade surmasid.

Hoolimata sellest, et sekt kasutas ülimalt mürgiseid aineid, ei registreeritud neis rünnakukatsetes ühtegi vigastatut. Selle põhjuseks võis olla sekti suutmatus vahendeid korralikult välja arendada või neid õigesti kasutada. Muidugi eksisteerib võimalus, et mõningaid hiljem avaldunud haigusjuhtumeid ei osatud lihtsalt rünnakutega seostada.

Aum Shinrikyo alustas 1984. aastal tegevust joogakoolina, kuid arenes peagi uskumatult edukaks spirituaalseks liikumiseks, mis hõlmas hinduistlikku ja budistlikku õpetust, mis oli ilmestatud usuga peatselt saabuvasse maailmalõppu. Nagu ikka, väitis sekt, et nende liikmed on vähesed, kes apokalüpsise üle elavad.

1994. aastaks oli sektil ainuüksi Jaapanis 36 haru 10 000 järgijaga ning mitmeid rahvusvahelisi kontoreid. Kui Manhattanil tegutsenud keskusel oli vähem kui sada liiget, siis toona esoteerikalainet läbi teinud Venemaal oli Aumil kuni 40 000 järgijat, kirjutab Time.

Ülima Tõe sekti populaarsuse üks põhjus oli selle karismaatiline juht, siidist hõlste kandev ühest silmast pime Shoko Asahara (kodanikunimega Chizuo Matsumoto), kes väitis, et on esimene valgustatu pärast Buddhat ning suudab toime panna mitmeid imetegusid.

Asahara lubadused imevõimetest ja peagi saabuvast apokalüpsisest meelitasid tema ümber laialdase austajate ringi, hoolimata juhi ekstsentrilisest ja tihti vägivaldsusele kalduvast käitumisest.

«Keeruline oli aru saada, mida ta mõtles,» tunnistas üks järgija väljaandele Time. «Ta ei teinud kunagi seda, mida temalt oodati.»

Pärast Tokyo metroorünnakut sai sekti populaarsus aga tõsise löögi. Sekti juhile Shoko Asaharale ja 11 järgijale määrati surmanuhtlus ning rühmitus sattus võimude teravdatud tähelepanu alla. Ilmselt ei olnud paljud tavaliikmed sekti terroristlikest kavatsustest teadlikud ning lahkusid.

Pühendunud tuumik jäi aga õpetusele truuks, muutis nime Alephiks ja jätkas oma tegevust. Lisaks neile moodustus lagunenud sektist veel mitmeid väiksemaid liikumisi, need kõik on Jaapanis 2018. aasta jaanuarini erijälgimise all.

Möödunud aastal vahendas BBC, et Vene korrakaitsjad on viinud Aumi sõsarsektide ruumides Moskvas ja Peterburis läbi kümneid reide. Kümme sektiliiget vahistati ja paarikümne osas algatati juurdlus.

Rühmitus on Venemaal keelatud, kuid võimude teatel võib sellel olla kuni 30 000 venelasest järgijat. Vene ametnikud on algatanud sektiharude suhtes kriminaaljuurdluse, öeldes, et sekti tegevus hõlmab kodanikevastast vägivalda ja on ohuks inimeste tervisele.

Ka Montenegros peeti eelmisel aastal kinni ja saadeti riigist välja 58 välismaalast, keda kahtlustatakse seotuses Aum Shinrikyoga.

Jaapanis on aga Aumist välja kasvanud Aleph ja Hikari no Wa endiselt legaalsed, ehkki viibivad ohtlike religioonide kategooriasse kantuna teravdatud tähelepanu all.

Tagasi üles