Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Mattis rikkus pressikonverentsi vana rutiini

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Alguses mornil ilmel paberilt avaldust maha lugenud James Mattis võttis pressikonverentsi edenedes muhedama tooni, andes küsimusi ka neile ajakirjanikele, kel selleks varasemat kooskõlastust polnud. | FOTO: Thierry Charlier / AFP / Scanpix

Oma esimese NATO-turnee lõpetuseks korraldas USA erukindralist kaitseminister James Mattis eduka sarmirünnaku Brüsselisse kogunenud ajakirjanikele.

On tava, et enne NATO kohtumisi annavad alliansi peakorteris eelpressikonverentsid peasekretär ja liidu suurosaniku USA suursaadik. Ning nende ürituste lõpuks, pärast peasekretäri viimast pressikonverentsi tuleb samas suures saalis lõpusõnaks meedia ette Ühendriikide minister.

Et Donald Trumpi administratsioon pole siiani suutnud määrata NATOsse uut suursaadikut Barack Obama poliitilise valiku Douglas Lute’i asemele, siis eelpressikonverentsi ameeriklastelt sel korral polnud. Kuigi ilmselgelt olid just Trumpi kaitseministri käik ja oodatav sõnum seekord kõigi tähelepanu keskmes.

Selle asemel said ameeriklased üleeile ehk kohtumise avapäeval hakkama aga üsna tavatu sammuga, kui jagasid pressile välja selle teksti, mille Mattis kinniste uste taga teistele kaitseministritele esitas. Eile, traditsioonilisel ajal pärast peasekretär Jens Stoltenbergi viimast sõnavõttu ilmus Mattis ka luus ja lihas meedia ette.

Esialgu paistis see üritus kaunis karm. Pressikonverentsi juhatas mereväevormis naisohvitser, kes teatas kohe sissejuhatuseks, et minister Mattis teeb oma avalduse ja vastab siis täpselt kahele küsimusele.

Pilk püsivalt paberil, hakkas Mattis oma avaldust ette lugema. Ta kordas üle eelmisel päeval avalikkuse ette jõudnud sõnumid, kuidas USA on jätkuvalt pühendunud NATO-le ja et aastal 2014 ärkas NATO uuele reaalsusele. Vahele pikkis viiteid liitlaskolleegide – näiteks Saksamaa ja Türgi – sõnavõttudele.

Stereotüüpe USAs muutunud võimukorraldusest paistis kinnitavat ka see, kui pressikonverentsi juhataja andis esimese küsimisvõimaluse konservatiivsele Fox Newsile.

On kõigile teada kirjutamata seadus, et neil pressikonverentsidel ei saa sõna mitte see, kes tõstab käe, vaid see, kelle on eelnevalt välja valinud pressimeeskonna töötajad, ning ka küsimused on juba ette kooskõlastatud. Obama administratsiooni ajal olid need kooskõlastatud küsijad tavaliselt väljaanded, nagu New York Times või Washington Post.

Fox Newsi ajakirjanik uuris Mattiselt, millised on plaanid Venemaaga suhtlemisel. «Kas venelasi saab usaldada?» lõpetas ta oma küsimuse.

«Venelastega on asi selles, et nad peavad järgima rahvusvahelist õigust täpselt samamoodi nagu iga teinegi riik,» vastas Mattis. «Me suhtleme nendega poliitilisel tasemel, aga me ei ole praegu sellel tasemel, kus nendega saaks sõjaliselt koostööd teha.»

Pärast selle selgituse kuulmist soovis Foxi ajakirjanik täpsustust: «Kas teie usute, et venelased sekkusid USA valimistesse?»

«Praegu ütleksin ma, et on väga vähe kahtlust, et nad on kas sekkunud või üritanud sekkuda mitme demokraatia valimistesse,» vastas Mattis.

Teise küsimisvõimaluse andis pressikonverentsi juhataja Taani ajalehe Jyllands Posten korrespondendile. «Te ütlesite eile (üleeile – toim), et USA muudab mõõdukamaks oma panust NATOsse, kui liitlased ei suurenda oma panust. Mida see tähendab?» uuris taanlanna, täpsustades, et kas see võiks tähendada mingeid reservatsioone artikli viis suhtes.

«Pühendumus artiklile viis jääb kivikõvaks,» kinnitas Mattis ning märkis, et Euroopa kolleegid võtsid tema koorma võrdselt jagamise sõnumi vastu positiivselt ja vastu vaidlemata. Arutelu tekitas vaid küsimus, kes kui ruttu oma kahe protsendi nõude täitmiseni jõuda võiks.

«Ma lahkun siit väga optimistlikult,» lausus Mattis, hakkas naerma ja paiskas ootamatult kaardid segi: «Me võtame veel ühe küsimuse, lihtsalt selleks, et näidata, et mina olen boss.»

Pressiruum vastas sellisele ootamatule rutiinist välja löömisele omakorda naeruga ja pressiohvitser tegi samuti mõnevõrra üllatusliku käigu. Küsimisvõimalus anti New York Timesile, mida ei peeta just kõige Trumpi-sõbralikumaks leheks. Nende esindaja uuris uuesti Venemaa ja lisaks ISISe kohta.

Mattis vastas talle ja ta teatas siis: «Me peame nüüd võtma vähemalt ühe mitte-ameeriklase.»

Pressiohvitser allus kindrali käsule ja osutas blondile naisele saali keskelt: «Naine sealt reast, palun.» Õhkkond muutis veelgi lõbusamaks, kui selgus, et see valik ei saanud enam olla muud kui puhtjuhuslik – nimelt osutus naine keskmisest reast samuti taanlaseks, nimelt nende rahvustelevisiooni esindajaks.

Teine taanlanna jätkas koormajagamise teemadel ja uuris, mida mõtles Mattis sellega, et USA võib muuta oma panust mõõdukamaks, kui teised ei panusta. «Kas te saaksite veel pisut täpsustada sõna «mõõdukamaks»?» uuris ta.

«Ma eelistaksin seda mitte teha, sest see on põhimõtteliselt pealkiri, mida ma ei tahaks. Sõprade keskel väga ausad olles ütleme, et see on koorem, mida peame kandma võrdselt,» vastas Mattis. «Me peame kirjutama ise oma pealkirjad ühtse alliansina, kes astub üksteise eest välja. Ma olen väga kindel, et me ei pea seda (USA panust mõõdukamaks – toim) tegema. Mõnikord pead ütlema asju, millest sa ei taha, et need juhtuks.»

Olles heatujuliselt vastanud kaks korda kahele sisuliselt samale küsimusele, teatas Mattis, et teda sunnitakse nüüd edasi liikuma, ja kuulutas pressikonverentsi lõppenuks.

Samamoodi sel nädalal esimest korda kaitseministrina NATOs käinud Margus Tsahkna puutus Mattisega sel korral kokku põgusalt. «Ta pani mulle käe pihku ja ütles, et teab küll, kes ma olen. Ja ta teab Eestist ka väga palju ja on kursis,» rääkis Tsahkna Postimehele.

Tagasi üles