Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

USA kaitsevõimes on ka kahtlejaid

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
GMD(Ground-based Midcourse Defense) katsetus 30. mail Californias Vandenbergi õhuväebaasis. | FOTO: Lucy Nicholson/Reuters/Scanpix

Üldjuhul Põhja-Korea või Iraani suunalt tulevate võimalike rünnakute tõrjumist harjutava Ameerika Ühendriikide raketitõrjeagentuuri (MDA) kinnitusel võib raketitõrje simulatsioone pidada igati tõhusaks.

Senisest kõige keerukam neist leidis aset selle aasta 30. mail, kui MDA korraldas oma kümnenda eduka GMD-katsetuse. GMD on maismaal baseeruv püüdurraketisüsteem, mis peab kaitsma USAd Põhja-Koreast või Iraanist väljatulistatud mandritevahelise ballistilise raketi eest.

«Tegemist on realistliku katsetusega stressiolukorras, jäljendame reaalset rünnakut USA-le,» sõnas MDA juht kindralleitnant Sam Greaves toona uudisteagentuurile Reuters. Greaves kinnitas USA kaitsesüsteeme ja radarite võrgustikke hinnates, et need suudavad riigi poole suunduvaid lõhkepäid edukalt nii tuvastada kui ka hävitada.

Katsekeskkond pole aga kunagi üks ühele võrreldav lahinguolukorraga. Praeguses pingestunud suhtete olukorras Põhja-Koreaga on ka neid, kes Ühendriikide kaitsevõimekuses kahtlevad.

Nad küsivad, kas Ühendriigid, kes on küll viimase 18 aasta jooksul paigutanud oma raketitõrjesüsteemidega seotud uuringutesse ja arendusse üle 40 miljardi dollari, ikka suudavad reaalse ohu korral end kaitsta?

Eespool kirjeldatud GMD-katsetus viidi läbi päeva ajal ja selle käigus tuli hävitada vaid üks lõhkepea. Ekspertide hinnangul ei toimuks Põhja-Korea rünnak ealeski samasugustel tingimustel.

«Me peame muutma katsetusolukorra võimalikult sarnaseks sellega, mida Põhja-Korea suunalt oodata on,» kommenteeris raketitõrje liidu esimees Riki Ellison maikuist katsetust.

Seda enam, et tuumalõhkepeade tuvastamises ja hävitamises pole midagi lihtsat, põhimõtteliselt võiks seda võrrelda olukorraga, kus ühe kuuliga tuleb tabada teist kuuli.

Pentagoni teatel on järgmine GMD-katsetus planeeritud 2018. aastasse ja siis on katsetuse käigus kavas tõrjuda korraga juba mitut, mitte vaid ühte lõhkepead.

Tagasi üles