Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Väike Raketimees suurendab panuseid

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Põhja-Korea riikliku uudisteagentuuri teatel tähistab riigi liider Kim Jong-un nende avaldatud fotol sõjaväelastega raketi Hwasong-15 edukat katsetust. | FOTO: KCNA/Reuters/Scanpix

Peale septembrikuise tuumakatsetuse on Korea Rahvademokraatlik Vabariik selle aasta jooksul välja tulistanud teadaolevalt 15 raketti. Neist viimane, Hwasong-15-nimeline rakett läkitati teele Eesti aja järgi möödunud nädala teisipäeval.

Pealinnast Pyongyangist põhja pool asuvast Pyongsongist ööpimeduses välja tulistatud rakett lendas hinnanguliselt 4500 kilomeetri kõrgusele ja kukkus 50 minuti järel stardipaigast tuhatkonna kilomeetri kaugusel Jaapani merre.

Teadaolevalt pole ükski varasem Põhja-Korea rakett nii kõrgele tõusnud. Võrdluseks, Rahvusvaheline Kosmosejaam Maa orbiidil asub umbes 400 kilomeetri kõrgusel ja reisilennukid lendavad kümne kilomeetri kõrgusel.

FOTO: graafika: Alari Paluots

Raketi teekond lõppes Põhja-Korea tegevust murega jälgiva Jaapani suurima saare Honshū põhjaosas asuva Aomori prefektuuri rannikust umbes 200 kilomeetri kaugusel Jaapani majandusvetes.

Plahvatas pilootide vaateväljas

Allakukkuvat raketti nägid ka lennufirma Cathay Pacific piloodid, kes olid teel Ameerika Ühendriikidest San Franciscost Hongkongi. Lennufirma ei täpsustanud, kui kaugel rakett lennukist oli, kuid kinnitas, et raketi plahvatuse hetke pealt näinud piloodid ei pidanud kurssi muutma.

See pole sugugi esimene kord, kui reisilennuk on sattunud Põhja-Koreast välja tulistatud raketi trajektoori lähedale. Sama juhtus juulis näiteks ka Air France’i reisilennukiga.

CNNi lennuturvalisuse eksperdi David Soucie sõnul on võimalus üks mitme miljardi vastu, et rakett tabaks lennukit ilma seda sihikule võtmata. Ent kui ballistiline rakett peaks sattuma reisilennuki lähedusse, ei suudaks piloodid piisavalt kiiresti reageerida. «Sa isegi ei tea, et see tuleb,» ütles üks piloot CNNile.

Raketikatsetust jälginud Põhja-Korea liider Kim Jong-un nimetas seda ajalooliseks sammuks riigi tuumaprogrammis. Et see pole Kimi režiimi propagandatalituse alusetu hooplemine, on kinnitanud ka sõltumatud eksperdid.

Väidetavalt on võimalik tulistada Hwasong-15 rohkem kui 13 000 kilomeetri kaugusele, mis tähendab, et selle laskeulatusse jääb ka kogu Euraasia ja Ameerika Ühendriikide territoorium. Näiteks Tallinn asub Põhja-Koreast umbes 7000 kilomeetri kaugusel.

Raketi laskeulatusest jääb välja vaid suurem osa Lõuna-Ameerika mandrist, Antarktika maailmajaost ja väike osa Aafrikast. Sellele viitas ka Ameerika Ühendriikide kaitseminister James Mattis, kelle sõnul demonstreeris Põhja-Korea võimekust tabada sihtmärke kogu maailmas.

Kaitseministri sõnul pole ta siiski kaotanud usku kriisi diplomaatilisse lahendusse. «Ma ei ütle, et diplomaatia pole töötanud. Me jätkame diplomaatiaga. Kuid samal ajal räägivad meie diplomaadid jõupositsioonilt, kuna meil on olemas sõjalised lahendused,» lausus Mattis ajakirjanikele.

Põhja-Korea teatel võib Hwasong-15 külge paigaldada suure ja raske tuumalõhkepea. Eksperdid on selle väite kahtluse alla seadnud. Nende hinnangul suudaks rakett praegu kanda vaid väikest tuumaseadeldist, mida nende sõnul pole Põhja-Korea aga välja töötada suutnud.

«Olukord on meie kontrolli all,» kinnitas Ameerika Ühendriikide president Donald Trump pärast raketikatsetust.

Põhja-Korea liidrit Väikeseks Raketimeheks nimetanud USA riigipea on varem hoiatanud, et Põhja-Korea rünnak Ameerika Ühendriikidele oleks surmav väärarvestus. Trumpi omakorda kuutõbiseks vanameheks nimetanud Kimi sõnul on tema kodumaal aga õigus ennetavaks tuumarünnakuks.

Hawaiil katsetati hoiatussireeni

Et Ühendriigid võtavad ohtu tõsiselt, näitab seegi, et läinud reedel katsetati Hawaiil tuumarünnaku hoiatussireeni, mis viimati kõlas saarel külma sõja ajal. Juba varem, aprillis katsetati samasugust süsteemi Ühendriikidele kuuluval Guami saarel.

Ametnike sõnul jääks havailastel võimaliku Põhja-Korea raketirünnaku korral varjumiseks aega 20 minutit, Guamil aga veelgi vähem.

Väljaande Politico teatel hakatakse Hawaiil hoiatussüsteemi katsetama iga kuu esimesel tööpäeval. Kuna saarel pole enam ühtegi tuumavarjendit, peavad saareelanikud ja turistid varjuma selleks ajaks siseruumidesse ja ootama seal edasisi juhiseid.

Ekspertide sõnul on Põhja-Korea pärast mitut ebaõnnestunud katsetust 2016. aastal oma raketiprogrammis edusamme teinud. Tänavused edukad katsetused on nende sõnul selle tõestus.

«Kuigi mul pole kindlaid tõendeid, viitavad kõik andmed, et Põhja-Korea on importinud spetsiaalselt mootorite jaoks võtmetähtsusega seadmeid,» ütles väljaandele Wired Rahvusvahelise Strateegiliste Uuringute Instituudi mõttekoja vanemteadur Michael Elleman.

«See oli programmi alguses peamine ebaedu allikas,» jätkas ka Põhja-Korea tegevust jälgiva organisatsiooni 38 North analüütikuna töötav Ellemann. «Põhimõtteliselt nad omandasid mootorite jaoks lennukindlad seadmed.»

Kellelt ja kuidas Põhja-Korea need seadmed sai, pole teada. Eksperdid usuvad, et Põhja-Korea kasutas nende ehitusel Nõukogude Liidu päritolu rakettide osi. Näiteks raketimootorid Hwasong-15 on nende sõnul arvatavasti pärit Nõukogude Liidu relvastusse kuulunud rakettidelt R-17 ja RD-250.

Ameerika päevaleht New York Times kirjutas suvel, et raketimootoreid RD-250 toodeti Ukrainas Južmaši tehases ja Põhja-Korea hankis need mustalt turult. Nii Ukraina raketitootja kui ka riigi võimud on seda eitanud.

Samas kinnitasid nad lehe väidet, et 2011. aastal püüdsid kaks kaubandusesindajatena esinenud põhjakorealast varastada salajast infot raketitehnoloogia kohta, kuid peeti kinni, mõisteti spionaažis süüdi ja kannavad nüüd Ukrainas vanglakaristust. Nende sõnul polnud see ainus kord, kui põhjakoeralased on tundnud huvi Ukraina tehnoloogia vastu.

Ukraina võimude väitel võis Põhja-Koread nende seadmetega varustada hoopis Venemaa, keda ka Lõuna-Korea luure mõne aasta eest Põhja-Korea raketiprogrammile kaasa aitamises süüdistas. Seda eitav Moskva süüdistab raketimootorite smugeldamises aga ukrainlasi.

Järgmine rakett tuleb allveelaevalt

North 38 andmetel on Põhja-Korea edukalt arendanud ka allveelaevadelt välja tulistatavaid rakette. Satelliitfotosid analüüsinud organisatsiooni teatel võib oodata, et järgmine rakett tulistatakse välja just allveelaevalt.

Olgugi et paljud eksperdid usuvad, et Põhja-Korea kasutab oma tuuma- ja raketiprogrammi šantaažiks, ning ähvarduste teoks tegemine on nende hinnangul ebatõenäoline, sest see tähendaks riigile enesetappu, ei välista nad siiski vastasseisuga seotud riikide valearvestust.

Kuigi viimased kuud möödusid Korea poolsaarel võrdlemisi rahulikult, on nüüd tõenäoliselt oodata pingete teravnemist, kuna Ameerika Ühendriigid ja Lõuna-Korea alustasid eile sealkandis ühiseid sõjaväeõppusi, mida Pyongyang on nimetanud Põhja-Koreale mõeldud provokatsiooniks, mis võib viia tuumasõjani.

Tagasi üles