Prantsusmaa valitsus pakkus kollaveste ohjeldanud politseinikele preemiat

Politseinikud kollavestide meeleavaldusel

FOTO: Michele Spatari / ZUMAPRESS.com / Scanpix

Paremaid töötingimusi nõudvate politseinike rahustamiseks otsustas Prantsusmaa valitsus pakkuda 300 euro suurust preemiat ametnikele, kes pidid tegelema eelmisel kuul alguse saanud ja vägivaldseks kujunenud kollavestide protestidega.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron hakkas selle kuu alguses toetama politseinikele protestide ohjeldamise eest preemia maksmist. Pakkumine preemiad välja maksta tehti päev pärast seda, kui kaks politseinike ametiühingut otsustas alustada bummelstreiki ehk töötada tavalisest aeglasemalt, et personaliprobleemidele ja eelarveküsimustele tähelepanu juhtida.

Prantsusmaa politsei on pikalt kurtnud töötajate vähesuse üle. Eriti tuli see välja kollavestide protestide käigus, kus ametnikud pidid vastamisi seisma märatsejate vägivallaga. Eile kohtus ametiühingutega ka Prantsuse siseminister Christophe Castanér.

«Me pole müügiks ja meid ei saa ära osta. Selle preemiaga kindlasti kriisi ei lahenda,» ütles ühe ametiühingu esindaja. Preemia asemel nõuavad politseinike ametiühingud hoopis palka tuhandete tasustamata ületundide eest, mis aastate jooksul tehtud on. Castanéri sõnul tuleks ületundide eest tagantjärgi makstes valitsusel välja käia umbes 275 miljonit eurot.

Samas oldi valitsuses nõus, et ületundide tasustamine oleks aus ja mõistlik. Probleeme tekitas aga see, et valitsusel pole enda sõnul õigust sellist võlga tekitada. 

Kui preemiad välja makstaks, saaks seda 111 000 politseinikku ning sõjaväelast ning riigile läheks see maksma 33 miljonit eurot. Parlament arutab preemiate maksmist 2019. aasta riigieelarve arutelu käigus.

Töö aeglustamiseks kutsusid ametiühingud politseinikke jääma jaoskondadesse ja vastama vaid erakorralistele väljakutsetele. Pariisi Charles de Gaulle'i lennujaamas turvavad politseinikud otsustasid lihtsalt oma tööd tavapärasest rahulikumalt võtta.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles