Iisraeli ennetähtaegsed parlamendivalimised toimuvad aprillis

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu (keskel) teatas valitsuse otsusest korraldada ennetähtaegsed parlamendivalimised.

FOTO: MARC SELLEM / AFP / Scanpix

Iisraeli valitsuserakondade juhid leppisid täna kokku, et ennetähtaegsed parlamendivalimised toimuvad aprillis.

Valimised toimuvad seitse kuud enne tähtaega eelarvelise ja riikliku vastutuse nimel, ütles peaminister Benjamin Netanyahu erakonna Likud pressiesindaja erakondade nimel.

Meedia andmeil toimuvad valimised 9. aprillil ja peaministri sõnul soovib ta pärast valimisi näha praegusele sarnast parempoolset koalitsiooni. 

«Minu silmis on praegune koalitsioon järgmise valitsuse selgroog,» ütles peaminister, kelle praegust valitsust nähakse Iisraeli ajaloo kõige parempoolsemana. «Me küsime valijatelt selgelt mandaati, et jätkata Iisraeli riigi juhtimist senisel viisil.»

Otsus langetati ajal, mil valitsus ei suuda kokku leppida, kas ultraortodokssed juudid peaksid teenima sõjaväes nagu nende ilmalikud kaasmaalased.

Kohus andis valitsusele korralduse muuta seadust selliselt, et ultraortodokssed juudid peavad seda tegema, kuid valitsuserakonnad ei suutnud endi seast leida piisavalt toetust, et see muudatus parlamendis jõustada.

Valitsust nõrgestas kaitseminister Avigdor Liebermani ja tema erakonna Yisraeli Beitenu lahkumine valitsusest novembris. Sellega vähenes valitsuse enamus parlamendis ühele.

Netanyahu ultraortodokssed koalitsioonipartnerid nõuavad muudatuse ulatuse vähendamist ning näib, et valitsuse ühekohaline enamus ei luba sellist kompromissi teha.

Ennetähtaegsete valimiste tõenäosust suurendasid ka Netanyahu uurimiseks algatatud korruptsiooniuurimised. Politsei on soovitanud esitada talle süüdistus kolmes uurimises ning prokuratuur kaalub nüüd, kuidas edasi liikuda.

Kui Netanyahule süüdistus esitatakse, siis tal pole kohustust tagasi astuda. Valimisküsitlused näitavad, et tema erakond Likud jääb valimiste järel suurimaks erakonnaks parlamendis.

Mõned analüütikud usuvad, et ta on paremas positsioonis süüdistustega rinda pistmiseks, kui ta saab valimistelt uue mandaadi.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles