Briti ISISe pruudi isa: mu tütrele peaks kodakondsus alles jääma

Shamima Begum.

FOTO: PA / Scanpix

Suurbritanniast Süüriasse reisinud ja seal terrorirühmituse Islamiriik (ISIS) võitlejaga abiellunud Shamima Begumi isa sõnul ei tohiks tema tütrelt Briti kodakondsust ära võtta.

ISISe pruudi isa sõnul peaksid võimud lubama naisel Suurbritanniasse naasta ning juhul kui leitakse, et ta on toime pannud kuriteo, peaks ta seal karistust kandma.

Begum reisis 15-aastasena Süüriasse terrorirühmituse värbamisprogrammi kaudu. Seal abiellus ta Hollandist pärit võõrvõitlejaga.

19-aastane Begum ilmus hiljuti Süüria põgenikelaagrisse ning teatas seal ajakirjandusele, et soovib koos oma lapsega koju naasta. Kuna naine ei näidanud üles mingit kahetsust oma tegude suhtes, sai ta Suurbritannia rahva kõva kriitika osaliseks. Begumi hollandlasest abikaasa sõnul soovib ta naise ja lapse hoopis Hollandisse endaga kaasa võtta.

Briti siseminister Sajid Javid leidis, et Begumilt tuleb kodakondsus ära võtta. Kuna Briti seaduse kohaselt võib inimeselt kodakondsuse ära võtta vaid juhul kui tal on mõne teise riigi kodakondsus või vähemalt võimalus seda taotleda, siis on Begumi juhtum tänaseni segane. Naise perekond väidab, et tüdrukul pole topeltkodakondsust. Ka Bangladeshi valitsus on öelnud, et Begum pole nende riigi kodanik ning tal ei lubataks riiki siseneda.  

Ahmed Ali.

FOTO: / AP/Scanpix

Begumi isa Ahmed Ali ütles AP-le antud intervjuus, et palub Briti valitsuselt luba tütre riiki tagasi lubamiseks. «Minu laps oli põgenemise hetkel 15-aastane, ta polnud küps,» sõnas Kirde-Bangladeshis elav Ali.

«Ma palun Briti valitsuselt tema kodakondsust mitte ära võtta, see talle tagasi anda, süü korral ta tagasi Suurbritanniasse tuua ning teda seal karistada,» ütles ISISe pruudi isa.

60-aastane Ali kolis 1975. aastal Inglismaale ning naasis 1990. aastal Bangladeshi, et seal oma esimese naise Asma Begumiga abielluda. Seejärel Inglismaale naasnud paaril on neli tütart, kellest noorim on Shamima. Hiljem kolis Ali taas Bangladeshi ning abiellus seal teist korda.  

Ali kritiseeris Briti valitsust, sest tema hinnangul pole suudetud ISISega liitunud koolilaste olukorraga piisavalt hästi toime tulla.

«Üks tüdruk läks sinna kuu aega varem, umbes kuu aega varem. Briti valitsus pidanuks juhtumist teadlik olema ning nad oleks pidanud koolilt küsima, kuidas ta põgenes, sest ta oli õpilane,» sõnas Ali. «Kuu aega hiljem lahkus veel kolm õpilast. Võimud peaksid uurima kooli käest, miks need õpilased põgenesid. Nad ei olnud täiskasvanud,» lisas ta. 

Shamima läks Süüriasse koos kahe koolikaaslasega, vaid kaks kuud varem oli sinna reisinud nende sõbranna.

Shamima ja tema koolikaaslased 2015. aastal Suurbritanniast lahkumas.

FOTO: HO / AFP / Scanpix

Ali jätkas: «Briti immigratsioonisüsteem on väga informeeritud, maailma kõige informeeritum. Ma küsin alati: kuidas Shamima sinna kellegi teise passi kasutades jõudis? Tal pole isegi endal passi. Neid asju tuleks samuti uurida.»

Tema tütre abikaasa Yago Riedijk ütles sel kuul BBC-le ühest kurdide kinnipidamisasutusest, et kohtus Shamimaga vaid mõni päev pärast tüdruku Süüriasse saabumist. Shamima oli toona 15-aastane. Mehe sõnul abiellus tüdruk vabatahtlikult.

Mehelt küsiti, kas tema arvates oli 15-aastasega abiellumine kohane. Ta vastas: «Kui aus olla, siis tuli minu sõber, kes ütles, et tüdruk soovis abielluda. Ma polnud tema vanuse tõttu asjast väga huvitatud, aga võtsin pakkumise ikkagi vastu.» Riedijki sõnul võitles ta ISISe eest, kuid pööras rühmitusele selja ning otsustas lahkuda. 

Tagasi üles