Briti parlament hääletas teise referendumi korraldamise vastu ja toetas Brexiti edasilükkamist
Täiendatud kell 20.45!

Briti parlament

FOTO: AFP

Briti parlamendi alamkoda hääletas neljapäeval ülekaalukalt maha Euroopa Liidu liikmesuse üle teise rahvahääletuse korraldamise ettepaneku ning toetas Euroopa Liidult Brexiti asjus vähemalt kolme kuu pikkuse ajapikenduse küsimist. 

Alamkojas toetas teise referendumi korraldamist vaid 85 saadikut ja vastu hääletas 335. Otsus ei ole siduv valitsuse jaoks, mis on nii või teisiti teise referendumi korraldamise vastu. 

Algatuse esitas protestiks Brexiti vastu valitsevate konservatiivide ridadest lahkunud seadusandja Sarah Wollaston, kes kuulub nüüd ELi meelsesse sõltumatute saadikute rühma. 

Peamiselt endistest leiboristidest koosneva saadikurühma Brexiti kõneisik Anna Soubry nimetas hääletustulemust «Briti avalikkuse reetmiseks». 

Enamik opositsioonilise Tööpartei saadikuid jäi hääletusel erapooletuks, sest ei pidanud hääletuse ajastust õigeks. Tööpartei toetab küll põhimõtteliselt teist referendumit, kuid palus oma saadikutel erapooletuks jääda. 

Siiski otsustas 24 leiboristi erakonna suuniseid eirata ning hääletas ettepaneku poolt. 

Suurbritannias teise referendumi korraldamiseks toetust koguv liikumine People´s Vote ei toetanud teise referendumi idee alamkojas hääletusele panekut. 

Alamkoda hääletas ka Brexiti edasilükkamise poolt, kuid Brexiti edasilükkamise 29. märtsi kuupäevalt peavad heaks kiitma kõik 27 ülejäänud ELi liikmesriiki. 

Teisipäeval hääletas alamkoda teistkordselt maha Londoni ja Brüsseli lahkumisleppe ning kolmapäeval lükkas napi häälteenamusega tagasi leppeta Brexiti.

ELi ametnikud on varem mõista andnud, et Suurbritannia võib saada ühekordse ajapikenduse vormis lisaaega, et leppida kokku korrapärases lahkumiskavas.

Kui Suurbritannia on Euroopa Parlamendi valimiste alates 23. mail endiselt ELis, peab ta lubama oma kodanikel hääletada. See asjaolu muudab rohkem kui kahe kuu pikkuse ajapikenduse andmise äärmiselt keeruliseks.  

Tagasi üles