USA: Hiina varastab tehnoloogiat sõjaväe moderniseerimiseks

Hiina mereväe alused ja hävitajad õppustel Lõuna-Hiina meres.

FOTO: China Stringer Network / Reuters / Scanpix

Hiina jätkab kiiret sõjaväe moderniseerimist ja kasutab selleks muuhulgas spionaaži abil varastatud tehnoloogiat, teatas Pentagon värskelt avaldatud raportis.

«Hiina kasutab erinevaid meetodeid välismaise ja mitmeti kasutatava tehnoloogia hankimiseks, muuseas suunatud välisinvesteeringuid, kübervargust ja Hiina eraisikute ärakasutamist neile tehnoloogiatele ligipääsemiseks. Lisaks kasutab riik oma luureteenistusi, arvutitesse tugimist ja muid ebaseaduslikke meetodeid,» selgub USA kaitseministeeriumi raportist.

«Hiina omandab tehnoloogiat impordi, suunatud välismaiste investeeringute, välismaiste uurimis- ja arenduskeskuste rajamise, ühisprojektide, akadeemilise partnerluse, talendivärbamise ning tööstus- ja küberspionaaži kaudu,» lisatakse raportis.

USA vägede ülemjuhataja Joseph Dunford hoiatas hiljuti Kongressi, et Ühendriikide firmad, mis on laienenud Hiinasse, panustavad sageli tahtmatult Hiina sõjaväe arengusse.

Raporti andmetel omastab Hiina eelpoolmainitud meetodite abil tundlikku varustust, mis on mõeldud kas mitmel otstarbel või puhtalt sõjaliseks kasutamiseks. Näitena toodi dokumendis välja lennundus- ja allveelaevade vastased tehnoloogiad.

Lisaks kasutab Hiina ära välismaal elavaid kodanikke Kommunistliku Partei huvide edendamiseks läbi pehme jõu, sunduse või väljapressimise.

Üks arenenumaid Hiina valduses olevaid tehnoloogiaid on hüpersoonilised raketid, mis suudavad liikuda vähemalt viiekordsel helikiirusel.

«Hiina on katsetanud hüpersoonilisi liugursõidukeid. 2018. aasta augustis katsetas Hiina edukalt hüpersoonilist raketti XINGKONG-2,» teatas raport, viidates veepinna lähedal liikuvale raketile, mis suudab nii jääda radaritele märkamatuks ja mööduda raketikaitsesüsteemidest.

Lisaks tuuakse dokumendis välja Hiina sõjalise võimekuse ja kaitse-eelarve pea kahekordne kasv viimase kümne aasta jooksul.

Suur osa sellest kulutatakse Hiina mereväe tugevdamisele. Raporti sõnul on Hiinal regiooni suurim merevägi, mille koosseisu kuulub üle 300 pindaluse, allveelaeva, amfiiblaeva, patrullaluse ja erisõiduki.

Hiina prioriteediks jääb allveelaevastiku arendamine, mis kasvab 2020. aastal 65 kuni 70 aluseni. Lisaks toob Hiina ilmselt allveelaevastiku koosseisu uued tuumavõimekusega juhitud rakettidega varustatud allveelaevad, mis suurendavad maarünnaku võimekust.

Samuti lisandub Hiina laevastikku 2019. aasta lõpuks esimene kodumaine lennukikandja, teine Hiinas ehitatud lennukikandja peaks saavutama operatiivvõimekuse 2022. aastaks.

Tagasi üles