ÜRO: Ungari jätab tagasilükatud asüülitaotlejad nälga

Süüria migrandid Serbiast Ungarisse liikumas.

FOTO: Bernadett Szabo / Reuters / Scanpix

Ungari jätab eitava vastuse saanud asüülitaotlejad sihilikult toiduta ja rikub sellega rahvusvahelist õigust, süüdistas ÜRO täna Viktor Orbáni valitsust.

ÜRO inimõigusbüroo teatel on neil otsesed andmed vähemalt 21 väljasaatmist ootavast migrandist, kellele Ungari võimud 2018. aasta augustis süüa ei andnud. Mõni oli toiduta viis päeva.

Inimõiguste ülemvolinik Michelle Bachelet süüdistas eelmise aasta septembris Ungari võime Serbia piiril transiiditsoonides hoitavate migrantide nälga jätmises.

ÜRO inimõigusbüroo juhtis nüüd tähelepanu Ungari võimude lubadusele sellele Euroopa Inimõiguskohtu otsuse järel lõpp teha.

«Paraku tuleb kahetsusega tõdeda, et õigusraamistiku selgete muudatuste puudumise tõttu jätkub see komme endiselt,» ütles pressiesindaja Ravina Shamdasani.

Tema sõnul jäetakse kõik täiskasvanud migrandid, välja arvatud rasedad ja imetavad naised, pärast eitava asüüliotsuse saamist toiduta.

Ungari valitsus rõhutas nädala algul ametlikus blogipostituses, et asüülitaotlejad, kes on asüüli palunud ja kelle taotlust läbi vaadatakse, saavad jätkuvalt süüa ja peavarju.

«Me oleme seisukohal, et Ungari ei vastuta nende eest, kes ei ole asüüli taotlenud ega nende eest, kelle taotlus on tagasi lükatud,» tunnistatakse samas.

Ungari võimude sõnul ei peeta kedagi kinni ning migrandil on vabadus riigist lahkuda ja üle piiri Serbiasse minna.

ÜRO inimõigusbüroo juhib tähelepanu, et migrandil ei ole võimalik lihtsalt Serbiasse sõita.

«Selline «vabatahtlik» lahkumine võib seada migrandi uude ohtu, sest sellega võib ta rikkuda Ungari deporteerimiskäsku ja kui migranti sunnitakse korravastaselt Serbiasse sisenema, on see vastuolus Serbia seadustega,» märgib büroo.

Inimõigusbüroo rõhutab, et sihilik toiduta jätmine on rahvusvahelise õigusega keelatud.

Tagasi üles