Biden sõimas Trumpi ja lubas demokraatia tippkohtumist

USA demokraatide presidendikandidaadiks pürgiv Joe Biden neljapäeval New Yorgis.

FOTO: Carlo Allegri / Reuters / Scanpix

DSA demokraatide presidendikandidaadiks pürgiv Joe Biden nimetas eile president Donald Trumpi solvanguks Ameerika väärtustele ning lubas, et kui ta presidendiks saab, siis korraldab ta demokraatia üleilmse taandumise peatamiseks tippkohtumise.

Endine asepresident, kes varajastes küsitlustes on demokraatide eelvalimistel esikandidaat, ütles, et tema välispoliitika saab «põhinema selgetel eesmärkidel, mille ajamiks on läbimõeldud strateegiad, mitte pahurdamine Twitteris».

«Maailm näeb Trumpi sellisena nagu ta on: ebasiiras, kehvasti informeeritud ja impulsiivne, vahel ka korrumpeerunud, ohtlikult saamatu ning minu arvates võimetu täitma juhirolli maailmas ja kodus,» ütles Biden oma välispoliitikast rääkinud kõnes New Yorgis.

Biden kritiseeris Trumpi inimõiguste pisendamise eest ning lõi häirekella autoritaarsuse, rahvusluse ja illiberaalsete kalduvuste kiire leviku pärast maailmas, isegi USA liitlasriikides nagu Ungari, Filipiinid ja Türgi.

Tema sõnul peab ta ametissesaamise järgse aasta jooksul Ühendriikides tippkohtumise, kus kinnitatakse pühendumust demokraatlikele väärtustele ning kus osalevad ka kodanikuühiskonna esindajad.

«Kohale tulevad liidrid peavad olema valmis koostööks ning tegema konkreetseid lubadusi korruptsiooniga võitlemiseks ning inimõiguste edendamiseks nende endi riigis.»

«Peame olema ausad oma sõpradega, kellel jääb asjast vajaka, ning sepistama ühise päevakorra, et seista vastu suurimatele ohtudele, mis meie jagatud väärtusi» ähvardavad, lisas ta.

Bideni sõnul kutsub ta ametissesaamise järgse 100 päeva jooksul kokku ka kliimatippkohtumise, kus Ühendriigid survestavad teisi suure süsinikuheitega riike tegema «ambitsioonikamaid riiklikke lubadusi».

Sarnaselt teistele demokraatidest kandidaatidele on Biden lubanud tegutseda kliimamuutuse vastu jõulisemalt. Üle maailma on aina enam näha märke, et temperatuuride tõusul on juba olnud Maale märkimisväärne mõju.

Trump viis USA välja Pariisi kliimaleppest, mis tema eelkäija Barack Obama ametiajal läbi räägiti. Trumpi hinnangul polnud lepe maailma suurima majandusega USA-le aus.

Tagasi üles