NATO kutsus Venemaad kasutama viimast võimalust INF-leppe päästmiseks

NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

FOTO: Xinhua / Scanpix

NATO peasekretär Jens Stoltenberg kutsus Venemaad kasutama viimast võimalust keskmaa tuumarelvastuse (INF) lepingu päästmiseks, öeldes, et vastasel korral kannab Moskva täit vastutust selle tagajärgede eest.

Stoltenberg ütles ajalehes Frankfurter Allgemeine Zeitung avaldatud artiklis, et «Venemaa tühistas kesk- ja lühimaa rakettide likvideerimise leppe, seades sellega meie julgeoleku tõsisesse ohtu. Moskva peab kasutama oma viimast võimalust, et seda (lepet) päästa. Vastasel juhul kannab ta täit vastutust tagajärgede eest».

Stoltenbergi sõnul on kaalul Euroopa julgeolek.

«Kui Venemaa ei lähe vastutustundlikku teed mööda, siis INF, mis keelustab kogu klassi tuumarelvi, lõpetab oma kehtivuse vähem kui kuu jooksul,» lisas ta.

Vene president Vladimir Putin allkirjastas 3. juulil seadluse, millega Venemaa peatas INF lepingu täitmise.

Seadusega peatatakse 8. detsembril 1987 Washingtonis Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu ja Ameerika Ühendriikide vahel allkirjastatud keskmaa tuumarelvastuse lepingu kehtivus.

Tähtsale relvastuskontrollileppele kirjutasid 1987. aastal alla tollane USA president Ronald Reagan ja Nõukogude Liidu liider Mihhali Gorbatšov.

Putini allakirja saanud seadus ütleb, et INF-i jõustamise jätkamise otsuse langetab president.

Moskva peatas osaluse INF-is märtsis, kui USA president Donald Trump teatas, et loobub leppest, sest Venemaa on rikkunud selle tingimusi.

Tagasi üles