Kümmekond riiki on Serbia survel taganenud Kosovo tunnustamisest

Laps Kosovo lipuga riigi pealinnas Prištinas.

FOTO: Armend Nimani / AFP / Scanpix

Vähemalt 11 riiki, kes varem olid avaldanud toetust Kosovo iseseisvusele, on teatanud, et ei tunnusta enam riigi suveräänsust ning ekspertide hinnangul on see seotud Serbia diplomaatiliste sammudega.

Kosovo kuulutas end Serbiast iseseisvaks 2008. aasta veebruaris ning juba mõni päev hiljem tunnustas ka näiteks Eesti riigi iseseisvust. Samas pole riiki tunnustanud isegi mitte kõik Euroopa Liidu maad, näiteks Hispaania on olnud ettevaatlik, kuna pelgab paralleele Kataloonia iseseisvuspüüdlustega.

Suurriikidest pole Kosovot tunnustanud Serbia liitlane Venemaa, aga ka näiteks Hiina.

Kokku jõudis Kosovo iseseisvusele tuge avaldada üle saja riigi, enne kui 2017. aastal trend pöördus ning praeguseks on oma tunnustuse tagasi võtnud 11 riiki, neist üheksa alates läinud suvest, kirjutas ajaleht Prishtina Insight.

Viimati võttis oma tunnustuse tagasi Kesk-Aafrika Vabariik, kes on üks paljudest maadest Aafrikas ja Okeaanias, kus Serbia on lobitööd teinud.

Rootsi Balkani-eksperdi Sanimir Resići sõnul kasutab Serbia neil visiitidel argumendina just seda, et Venemaa ja Hiina pole Kosovot tunnustanud.

Serbia valitsusele tähendab see tõelist võitu, kui järjekordne riik võtab tagasi oma tunnustuse Kosovole.

Kosovo valitsus omalt poolt on aga öelnud, et rahvusvaheliste seaduste kohaselt pole tegelikult võimalik juba antud tunnustust tagasi võtta. Lisaks on nad rõhutatud, et tunnustusest taganejate puhul pole tegu riikidega, kellega Kosovol oleks tugevad majanduslikud suhted.

Läinud aastal tekkis lootus, et Kosovo ja Serbia vastasseisu lahendus on käeulatuses, kui riigid arutasid võimalikku maadevahetust piiri lähiste, kuid ettepanek ei saanud heakskiitu ei kummagi riigi avalikkuselt ega Euroopa Liidult. Alates sellest on pinged taas kasvanud, eriti pärast seda, kui Kosovo kehtestas Serbia kaupadele sajaprotsendilise tollimaksu.

Tagasi üles