Putin ja Orbán mõjutasid Trumpi Ukraina küsimuses

USA president Donald Trump ja Ungari peaminister Viktor Orbán.

FOTO: CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi nõudmine Ukraina presidendile tema poliitilisi rivaale uurida langeb kokku Vene riigipea Vladimir Putini ja Ungari peaministri Viktor Orbáni Ukrainat halvustava tegevusega.

Ühendriikide Euroopa ja Euraasia asjade ametnik George Kent kirjeldas Putini ja Orbáni mõju Trumpile eelmisel nädalal toimunud Esindajatekoja kinnisel kuulamisel, teatas eile väljaanne The Washington Post.

Kent väitis, et Putini ja Orbáni tegevus aitasid pöörata Trumpi Ukraina vastu, millele järgnes vastuoluline telefonikõne president Volodõmõr Zelenskõiga, milles Trump nõudis Ukraina presidendilt oma poliitiliste rivaalide uurimist.

Kenti tunnistuse täielik kontekst pole teada, sest intervjuu tehti suletud uste taga ning Kenti tunnistuse transkriptsiooni ei ole avaldatud.

Putini ja Orbáni negatiivne kirjeldus Ukrainast tõi kaasa olukorra, kus Valge Maja abid pidid veenma presidenti uuesti Ukraina valitsust toetama, selle asemel, et Kiievit poliitiliselt ära kasutada.

USA ametnikud rõhutasid, et kuigi Putin ja Orbán mõjutasid Trumpi oma negatiivse kirjeldusega, ajendasid Trumpi mustavat materjali nõudma ka isiklikud uskumused ja ihuadvokaadi Rudy Giuliani vandenõuteooriad.

Putin ja Trump G20 kohtumisel Jaapanis.

FOTO: Mihhail Metzel/TASS/Scanpix

Praeguste ja endiste USA ametnike sõnul ei nimetanud Putin ega Orbán otseselt Ukrainat endist USA asepresidenti Joe Bidenit potentsiaalset kahjustava informatsiooni allikana, samuti ei maininud nad Trumpile riigi võimalikku rolli 2016. aasta USA presidendivalimistes.

Pole mingit tõendit, et Ukraina gaasifirma juhtkonnas töötanud Hunter Biden oleks väärtegusid toime pannud. Trump väidab aga, et gaasifirmas Burisma Holdings töötanud asepresident Joe Bideni poeg oli seotud korruptsiooniskandaaliga.

Tegelikkuses oli korruptsioonis uurimise all küll ettevõte, kuid Bideni kohta ei ole uurimist algatatud. Seda kinnitas varem ka Ukraina peaprokurör Juri Lutsenko.

Juri Lutsenko.

FOTO: GLEB GARANICH/REUTERS/SCANPIX

Washington Posti teatel vestles Trump väidetavalt pärast Zelenskõi võitu sel kevadel ja suvel Putini ja Orbániga. Vestlustega tuttav endine USA ametnik märkis, et Putin tegi, mida ta on alati teinud ning üritas õõnestada USA–Ukraina kahepoolseid suhteid. Ametniku sõnul on Putin alati öelnud, et Ukraina on korruptsioonist läbi imbunud.

Kui Trump päris Putinilt maikuus toimunud telefonikõnes Zelenskõi kohta, vastas Putin, et pole veel uue presidendiga kohtunud, kuid kritiseeris teda kui endist koomikut, kellel on sidemed Kremlis vihatud oligarhiga, märkis vestlusega tuttav ametnik.

Hunter ja Joe Biden.

FOTO: CARLOS BARRIA/REUTERS/SCANPIX

Orbán külastas Valget Maja maikuus ning pidasid tunniajase kohtumise, kus ei osalenud enne USA julgeolekunõuniku ja ühe Ukraina ametniku ühinemist ühtegi teist ametnikku.

Ühe allika väitel sai selgeks, et kohtumine Orbániga kinnistas Trumpi nägemust praegusest olukorrast Ukrainas.

«Põhimõtteliselt nõustusid kõik, et Orbániga ei oleks hea kohtuda,» lausus siseasjadega tuttav Valge Maja ametnik. «Me olime sellele vastu, sest teadsime, et on hea võimalus, et Trump ja Orbán moodustavad lähedase suhte ja saavad hästi läbi.»

Posti allikate sõnul oli Trumpi ja Orbáni suhtluse peamine vahendaja Valge Maja personaliülem Mick Mulvaney, kes läks vastuollu riiklike julgeolekuametnikega ja kiitis Ungari valitsusjuhi visiidi heaks.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles