Soome järgmine valitsus tõmbab selga eelmise valitsuse kuue
Peaministrikandidaat selgub homme.

Peaminister Antti Rinne (P) esitamas 3. detsembril president Sauli Niinistöle (V) enda ja valitsuse tagasiastumisavaldust.

FOTO: Jussi Nukari / imago images / Lehtikuva

Kõik Soome äsjalagunenud valitsuse erakonnad on nõustusid moodustama uue valitsuse vana koalitsioonileppe pinnalt.

Uue valitsuse moodustamise väljavaateid kompav Antti Rinne tahtis vana valitsuse viielt erakonnalt teada, kes neist on nõus vana koalitsioonileppega jätkama. Nõusolekust teatasid täna kõigi viie partei fraktsioonid.

Valitsusse kuulusid Rinne Sotsiaaldemokraatlik Partei, Keskerakond, Rohelised, Vasakliit ja Rootsi Rahvapartei.

Rinne lahkus 3. detsembril peaministri kohalt, sest Keskerakond ei usaldanud teda enam postivaidluses toimunu tõttu. Koos tema ametist lahkumisega lagunes ka valitsus ja temast järgmise valitsuse peaministrit ei saa.

Juunis heaks kiidetud leppe pinnale polnud nõus uut valitsust moodustama Koonderakond, Kristlikud Demokraadid, liikumine Nüüd ja Põlissoomlased.

Sotsid valivad peaministrikandidaadi homme

Sotside fraktsiooni asejuhi Kaarin Taipale sõnul valib partei peaministrikandidaadi ja teiste oma ministrite kandidaadid pühapäeval. Ta hoiatas, et tulemused võivad selguda alles hilistel õhtutundidel.

Sotside juhtkond alustab istungit kell 17.30. Esmalt käiakse läbi praegune poliitiline olukord, siis otsustatakse valitsusse minemise üle. Sellele järgnevad peaministrikandidaadiks saada soovijate ja nende toetajate sõnavõtud.

Senistel andmetel on sõelal transpordi- ja kommunikatsiooniminister Sanna Marin ja fraktsiooni esimees Antti Lindtman.

Pärast arutelu järel tulevat pausi asutakse peaministrikandidaati valima.

"Sellele (hääletusele) kulub vähemalt tund. Teisisõnu ma ei tea, kas (teade tulemustest) õhtustesse uudistesse jõuab," lausus Taipale viitega Yle kell 20.30 algavale uudistesaatele.

Pärast peaministrikandidaadi leidmise hääletust esitavad erakonna juhatus ja fraktsioon istungil teised ministrikandidaadid, kes vajavad veel partei volikogu heakskiitu.

Tagasi üles