Transporditöötajate streik ohustab prantslaste pühadeplaane

La Porte de Versailles metroojaam Pariisis. Prantsusmaal jätkub üheksandat päeva ühistransporti halvav streik.

FOTO: SIPA / SCANPIX

Prantsusmaal jätkus täna üheksandat päeva ühistransporti halvav streik, millest masenduses liiklejad loodavad oma igapäevastele kannatustele leevendust valitsuse ettepanekust kavandatava pensionireformi üle veel läbirääkimisi pidada.

Paljud inimesed on aga hakanud juba pühadeplaane ümber tegema, sest ametiühingud ei ilmuta soovi järele anda.

Eelmisel nädalal alanud streik halvas Pariisi ja paljude teiste suurlinnade transpordivõrgu ning tekitas poodides, hotellides ja restoranides kahjumihirmu.

Peaminister Édouard Philippe püüdis kolmapäeval pensionireformi üksikasju tutvustades ametiühinguid maha rahustada, kuid see ei õnnestunud.

Tema sõnul kavatseb valitsus uue punktipõhise pensionisüsteemiga edasi liikuda ja 42 olemasolevat pensioniplaani üheks koondada. Samas rõhutas ta, et reform «pole lahing».

Philippe üritas telepöördumises maandada ametiühingute hirme ja ütles, et muudatused rakendatakse järk-järgult «ilma jõhkruseta» ning et need ei mõjuta enne 1975. aastat sündinud töölisi.

Kuid ta ajas paljud vihale teatega, et ehkki seaduses sätestatud pensioniga jääb 62 aastale, viib valitsus sisse boonusesüsteemi, mille eesmärk on saada inimesed töötama 64 aastani.

See plaan ärritas isegi mõõdukat ametiühingut CFDT, kes on kuuluanud järgmiseks teisipäevaks välja uue massimeeleavalduse.

Philippe ütles eile, et kutsub ametiühingujuhte kiiresti dialoogi jätkama ja teeb ettepaneku kõnelusteks järgmisel nädalal niipea kui võimalik.

«Minu uks on avatud ja käsi välja sirutatud,» kirjutas peaminister  Twitteris.

President Emmanuel Macron, kes ei ole oma valitsuse pensionireformi kohta viimastel päevadel sõna võtnud, ütles eile Brüsselis Euroopa Liidu tippkohtumisel, et on aeg konsultatsioonideks.

Suurima ja sõjakaima avaliku sektori ametiühingu CGT esindaja Laurent Brun on aga juba hoiatanud, et jõulurahu ei maksa oodata, kui valitsus plaanist täielikult ei loobu.

Eile avaldatud küsitlustulemuste põhjal jagunevad prantslaste arvamused pensionireformi koha kaheks: 50 protsenti toetab seda, aga 49 protsenti on vastu.

Täna ei töötanud Pariisi 16 metrooliinist kaheksa üldse ning kuus pakkus sõiduvõimalusi katkendlikult. Ka bussiliikulus on tõsiselt häiritud ning ronge sõidab eeslinnadesse harva. Rongiliikluses on häireid üle riigi.

Kaheksast naftatöötlustehasest nelja personal streigib, mis tähendab toodangu kahanemist ja ees terenduvat kütusekriisi.

Streik avaldab mõju ka hotelli- ja restoraniärile, eriti Pariisis. Mitu teatri- ja ooperietendust on tühistatud ning muuseumid on sunnitud ekspositsioone sulgema.

Eile avaldasid tuhanded inimesed meelt Pariisi, Bordeaux', Lyoni ja teiste linnade tänavatel. Streikijad on tõkestanud ka sadamaid.

Tagasi üles