VIDEO ⟩ Prantsuse streikijad ei rahune

Prantsuse töölised õpetajatest kuni advokaatide, arstide ja Eiffeli torni töötajateni välja kõndisid täna töölt minema, et protestida pensioniea tõstmise vastu ning hoida kinni sotsiaalsüsteemist, mida ärisõbralik president nende arvates lammutada tahab.

Liiklejad ja turistid seisid silmitsi 13. päeva järjest streigi tõttu sisuliselt seiskunud ühistranspordisüsteemiga, sest ka transporditöölised jätkasid streiki pensionisüsteemi toetuseks, mis lubab mõnedel neist minna pensionile juba 50. eluaastates. Lapsevanemad ei saanud lapsi kooli viia ja mitu tähtsat eksamit tühistati, sest protestidega liitusid ka õpetajad.

Streigi tõttu sõidavad metroorongid Pariisis harva ja on ülerahvastatud.

FOTO: THIBAULT CAMUS/AP/Scanpix

Haiglad nõudsid täna osa tööliste tööletulekut, sest streikima asusid ka medõed, arstid ja apteekrid. Nad üritavad päästa kunagi heal järjel olnud avalikku haiglasüsteemi, mis ägab aastaid kestnud kärbete all.

Politsei barrikadeeris presidendi tööruume võõrustava Élysée palee mõni tund enne teisipäeva pärastlõunat pealinnas algavat meeleavaldust. Võimud pelgavad kollavestide ja teiste väidetava majandusliku ebavõrdsuse pärast pahaste radikaalsete demonstrantide vägivalda.

Surve president Emmanuel Macronile kasvab, sest esmaspäeval astus väidetava huvide konflikti tõttu tagasi üks pensionireformi arhitekte.

Senini hoiab valitsus kinni plaanist tõsta pensioniiga 64. aastale, kuid tegi eelmisel nädalal järeleandmise, kui lükkas reformi rakendumise edasi ja avas ukse uutele kõnelustele. Valitsuse pressiesindaja Sibeth Ndiaye rõhutas telekanalile BFM: «Reform püsib. Me ei võta seda tagasi.»

Paljud turistid pidid täna Pariisis pettuma, sest streigi tõttu on suletud ka Eiffeli torn.

FOTO: LIONEL BONAVENTURE/AFP/Scanpix

Praegu saab Prantsusmaal pensionile minna 62-aastasena, seega on Prantsuse pensioniiga üks Euroopa madalamaid. 

Viimastel aastatel on mitu Euroopa riiki kas pensioniiga tõstnud või pensioni suurust kärpinud. Eesmärk on hoida ühte sammu eluea pikenemise ja majanduskasvu aeglustumisega. Macroni sõnul peab Prantsusmaa sama tegema.

Ametiühingud pelgavad, et inimesed peavad töötama kauem ja saavad tulevikus vähem pensioni. Küsitluste järgi toetab streiki pensionireformi vastu 62 protsenti prantslastest.

Steigi organiseerijad loodavad korrata 1995. aastal toimunut, mil vahetult enne jõulupühi toimunud metroo- ja raudteetöötajate streigid suutsid ümber pöörata valitsuse pensionisüsteemi reformikava.

Aga pahameel streikide vastu kasvab. Täna töötas tavarežiimis vaid kaks Pariisi metroo 16-st liinist ja vaid veerand siseriiklikest kiirrongiliinidest. Streik mõjutab ka rahvusvahelisi ronge.

Raudteefirma SNCF-i ametiühingud tahavad streikida läbi jõulupühade ning valitsus üritab kiirelt lahendusi leida, sest vastasel juhul rikutakse paljude inimeste jõuluplaanid.

Tagasi üles