Briti kuninganna räägib jõulusõnumis konarlikust aastast

Kuninganna Elizabeth II lindistamas oma iga-aastast jõululäkitust 24. detsembril Windsori lossis.

FOTO: George Rogers / SIPA / Scanpix

Briti kuninganna Elizabeth II tõdeb jõulusõnumis, et lõppev aasta, mil Brexitiga seotu kõik muu varju jättis, oli üsna konarlik.

Tänane päev tõi see-eest ka häid sõnumeid. Nimelt lubati haiglast koju kuninganna abikaasa prints Philip, kes oli nelja päeva eest ettevaatusabinõuna arstide hoole alla toodud. Nüüd saab 93-aastane prints ülejäänud kuningliku perekonna seltsis jõulupühi pidada.

1952. aastal troonile asunud kuninganna jaoks tõi lõppev aasta pettumusi. Kõige kibedam neist oli ilmselt skandaal tema poja prints Andrew'ga, kes püüdis intervjuus BBC-le salata maha kunagise sõpruse seksuaalkuritegudes süüdistatud USA ärimehe Jeffrey Epsteiniga. 

Andrew lubas peatada avalike kohustuste täitmise, kuigi oli lükanud tagasi süüdistused seksis ühega Epsteini väidetavatest ohvritest. 

Briti meedia naeris printsi välja, kuid väidetavalt tegi talle etteheiteid ka Buckinghami palee.

Elizabeth räägib esimesel jõulupühal eetris kõlavas kõnes, kuidas usus ja lootuses astutud väikeste sammudega on võimalik lahendada ammused erimeelsused ja ületada sügavad lõhed.

Arvatakse, et sellega viitab ta Brexitile, mis on alates 2016. aasta referendumist Briti ühiskonna kahte leeri jaganud.

«See tee ei ole muidugi alati sile, ja sel aastal võis see tunduda ajuti päris konarlik, aga väiksed sammud võivad maailma muuta,» ütleb kuninganna.

Kuningakoja kommentaatorite sõnul on sõna «konarlik» kõige selgem viide rahutule aastale pärast 1992.-t, mida kuninganna iseloomustas kui «annus horribilist».

Tol kohutaval aastal lagunes kuninganna kolme lapse abielu ja Windsori loss oleks äärepealt tuleroaks langenud.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles