Taiwani president: Hiina ohustab endiselt otseselt Taiwani demokraatiat

Taiwani president Tsai Ing-wen valimisdebatil.

FOTO: AP / Scanpix

Taiwani president Tsai Ing-wen hoiatas täna, et Hiina ohustab endiselt otseselt Taiwani demokraatiat, ning kordas üleskutset tihendada sidemeid USA ja teiste liitlastega.

Tsai ütles valimiseelses teledebatis opositsioonilise Rahvuspartei esindaja Han Kuo-yu ja veteranpoliitik James Soongiga, et ta kavatseb säilitada Taiwani vabadused ja eluviisi ega muuda põhiseadust ega Taiwani ametlikku nime Hiina Vabariik.

«Olukord meie regioonis on üha keerulisem ning Taiwani suveräänsust - tema vaba ja demokraatlikku eluviisi - ähvardab äravõtmine ja õõnestamine,» sõnas ta.

«Peame süvendama ja tugevdama oma rahvusvahelisi suhteid ning praegu teeme seda paljude riikidega majanduslikult ja üleüldiselt,» ütles Tsai.

Taiwanil toimuvad 11. jaanuaril presidendi- ja parlamendivalimised.

Tsai valitseval Pekingi-skeptilisel Progressiparteil (DPP) on parlamendis enamus, mis võimaldab presidendil läbi suruda majandusreformide kava.

Ka presidendi toetus on lähenevate presidendivalimiste eel suurenenud.

Taiwan on de facto iseseisev alates 1949. aastast, kuid Hiina näeb seda enda provintsina ja on lubanud selle vajadusel jõuga tagasi võtta.

Pekingi ja Taipei suhted on madalseisus alates Tsai võimuletulekust Taiwanis 2016. aasta mais. President ja tema DPP keelduvad tunnistamast põhimõtet, et Taiwan on osa «ühest Hiinast».

Peking on pakkunud ka Taiwanile välja «üks riik, kaks süsteemi» valitsemismudeli, mille alusel ta valitseb Honkgongi. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles