Prantsuse transpordistreik ületas senise rekordi

Streigi tõttu seisvad rongid Pariisi Gare Montparnasse'i raudteejaamas.

FOTO: AFP / Scanpix

Prantsuse pensionireformi vastane streik ületas täna märgilise verstaposti, olles nüüd kestnud kauem kui 1986.-1987. aasta transpordistreik, millele kuulub senine rekord.

President Emmanuel Macroni pensionireformi vastane streik algas 5. detsembril. Neljapäeval ületas see pikkuse poolest 1986.-1987. aastal toimunud 28-päevase streigi riiklikus raudteefirmas SNCF.

Streik on halvanud rongi- ja metrooliikluse Pariisis ja mujal riigis. SNCF teatel sõitsid neljapäeval ainult pooled selle rongid. Pariisis töötas vaid kaks täielikult automatiseeritud metrooliini.

Ametiühingud plaanivad streiki jätkata ka järgmisel nädalal, mil lõpeb koolivaheaeg ja peaksid jätkuma läbirääkimised valitsusega.

President Emmanuel Macron ütles uusaastakõnes, et on oma reformikavale pühendunud, kuid tahab jõuda ametiühingutega kiire kompromissini.

Pensionireform näeb ette praeguse 42 pensionisüsteemi üheks koondamist ja punktisüsteemi sisseviimist. See ei ole meeltmööda paljudele avaliku sektori töötajatele, näiteks vedurijuhtidele, sadamatöölistele ja Pariisi ooperi töötajatele, kes saavad praeguse süsteemiga soodustusi ja jõuavad varem pensioniikka.

Tagasi üles