Hiina salapärane kopsuviirus levib kiirelt

Arstid toimetamas patsienti Wuhani linnas asuvasse haiglasse, kus teiste hulgas ravitakse salapärasesse koroonaviirusesse haigestunuid.

FOTO: STR/AFP/Scanpix

Uus SARS-i meenutav viirus on nõudnud Hiinas kolmanda ohvri ja laienenud üle riigi ning ka Hiina piiridest väljapoole. Nädalavahetusega haigestunute arv kolmekordistus.

Uus koroonaviiruse tüvi 2019-nCoV avastati esmalt Hiina keskosas Wuhanis, kus elab 11 miljonit inimest. Haigus valmistab muret eelkõige oma sarnasuse tõttu SARS-iga, mis nõudis aastatel 2002-2003 Hiinas ja Hongkongis ligi 650 inimelu. Haigus levis siis ka kümnetesse teistesse riikidesse.

Tänaseks on uus koroonaviirus levinud Hiina pealinna Pekingisse ja suurlinna Shenzheni. 

Lisaks Hiinale on haigestunuid ka Lõuna-Koreas, Jaapanis ja Tais. Kõik haigestunud olid külastanud Wuhani linna, kus viiruse levikuga seostatakse linnaturgu. Arvatakse, et viirus levib inimesele elusloomadelt ja lihatoodetelt.

Seni ei ole kinnitust leidnud viiruse ülekandumine inimeselt inimesele, kuid võimude teatel ei saa seda välistada. 

Nädalavahetusel leidis Wuhanis kinnitust kolmas viiruse põhjustatud surmajuhtum ja teatati 136 uuest haigestumisest. Kokku on viirus diagnoositud 201 inimesel, aga teadlased usuvad, et haigestunute arv võib ulatuda enam kui 1700-ni, ent kõik inimesed ei ole veel arsti juurde jõudnud.

Uue viirusetüve kiire levik langeb kokku Hiina kuukalendri uusaastaga seotud maailma suurima rahvarändega, mille ajal sajad miljonid hiinlased sõidavad oma perede juurde või ka välisriikidesse puhkama.

Koroonaviirused põhjustavad nakkushaigusi, mis kergemal juhul on vaid leebed külmetushaigused, ent raskemal juhul võivad põhjustada ka gripilaadset haigust SARSi ehk ägedat respiratoorset sündroomi. 2003. aasta SARSi-epideemia ajal haigestus kogu maailmas 8096 ja suri 744 inimest.

Kergemate haigustega kaasnevad nohu, peavalu, köha ja palavik, raskemate puhul võivad lisanduda hingamisraskused, külmavärinad ja liigesvalu.

Maailma Tervishoiuorganisatsioon (WHO) ütles, et haiguse pärast ei kavatseta veel kehtestada reisikeeldu, ent siiski nõustatakse riike, et nad suudaksid arvestada võimaliku haiguspuhanguga.

Mitmed lennujaamad, kuhu maanduvad Wuhanist saabuvad lennud, on hakanud lennureisijaid põhjalikumalt kontrollima, et tuvastada juba lennujaamas võimalikud haigestunud.

Wuhani võimud omakorda teatasid, et jälgivad hoolikalt kõik inimesi, kes linnast lahkuvad.

Täna ütles Hiina president Xi Jinping, et uus viirus tuleb otsustavalt kontrolli alla saada. Lisaks rõhutas president, et prioriteet on inimeste turvalisus ja tervis.

Hiina võimude tegevust haiguspuhanguga tegelemisel jälgitakse hoolega, sest 2002. ja 2003. aasta SARSi puhangu ajal püüdis Hiina haiguspuhangut varjata. 

Tagasi üles
Back