Trump sarjas iseseisvuspäevakõnes koduseid vastaseid ja Hiinat

USA president Donald Trump ja esimene leedi Melania Trump iseseisvuspäeval.

FOTO: Reuters/ScanPix

USA tähistas sel laupäeval iseseisvuspäeva tavapärasest süngemas meeleolus ning president Donald Trump kiitis küll riigi suurepärast toimetulekut koroonaviirusega, kuid kasutas taas võimalust sarjata koduseid vastaseid ja Hiinat.

Covid-19 levib Ühendriikides siiski endisest suurema hooga ja seetõttu jäid ära 4. juuli rongkäigud linnade peatänavatel ning ka grilliõhtud tagaaedades ja perekonnapeod olid harilikust vaoshoitumad.

Trump valis pidupäevakõnes riiki ühendava tooni asemel vastaste ründamise, sest ees seisavad presidendivalimised ja toetajaskonda tuleb mobiliseerida. 

Ta võttis taas sihikule rassismi- ja politseivägivalla vastase protestilaine, mis sai tõuke mustanahalise George Floydi tapmisest kinnipidamisel 25. mail Minneapolises.

«Oleme saavutamas võitu vasakäärmuslaste, marksistide, anarhistide, agitaatorite ja rüüstajate üle,» kuulutas Trump.

Rassismivastaseid protestijaid ei huvita õiglus ega haavade parandamine, ütles ta. «Nende siht on lammutada.»

Trump pöördus Valge Maja murul kõneldes publiku poole, kelle hulgas olid ligi 130 000 ameeriklase elu nõudnud koroonaviirusega võitlevad tervishoiutöötajad.

President süüdistas taas Hiinat, kust koroonapuhang alguse sai, viiruse varjamises, mistõttu levis see üle maailma, kuid ülistas Ameerika teadlaste andekust.

«Meil on tõenäoliselt juba enne aasta lõppu nii ravi- kui vaktsiinilahendused,» ütles ta.

Tavapäraselt olid Trumpi kõige sapisemad sõnad määratud meediale, mida ta süüdistas laimukampaanias ja vastaste rassistideks tembeldamises.

«Mida rohkem te valetate, mida rohkem laimate, püüate alandada ja lõhesid lüüa, seda rohkem pingutame meie tõe nimel, ja me võidame,» kuulutas Trump.

Presidendi kõne kestis umbes 15 minutit, pärast seda suundus ta koos abikaasa Melaniaga lennuetendust vaatama, teatas ABC News.

Tagasi üles
Back