E, 3.10.2022

Euroopa Liit ja Iraan otsivad tuumakompromissi

AFP/BNS
Euroopa Liit ja Iraan otsivad tuumakompromissi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Iraani välisminister Hossein Amir-Abdollahian ja Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell Iraani lehe esiküljel.
Iraani välisminister Hossein Amir-Abdollahian ja Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell Iraani lehe esiküljel. Foto: Majid Asgaripour/Wana News Agency/Reuters/Scanpix

Euroopa Liit teatas täna, et uurib Iraani vastust kompromisstekstile, mille eesmärk on taaselustada 2015. aasta leping Teherani tuumaprogrammi piiramiseks.

ELi välispoliitikajuht Josep Borrell, kes koordineeris kõnelusi Iraani ja USA tagasitoomise üle leppesse, kinnitas Iraani vastuse kättesaamist esmaspäeva hilisõhtul.

«Me uurime seda ja konsulteerime teiste JCPOAs (ühises kõikehõlmavas tegevuskavas) osalejate ja USAga, kuidas edasi minna,» ütles pressiesindaja, viidates tuumapakti ametlikule pealkirjale.

USA teatas juba esmaspäeval, et teavitab Borrelli oma vastusest tekstile, mille ta esitas 8. augustil.

Kokkuleppele jõudmise võimalus, mis võib viia USA sanktsioonide tühistamisele Iraani naftatoodangu suhtes, on juba aidanud kaasa naftahinna langusele maailmaturul.

Iraani ametlik uudisteagentuur IRNA teatas varem teisipäeval, et kokkulepe saavutatakse, kui USA reageerib Teherani vastusele realistlikult ja paindlikult.

Uudisteagentuur teatas reedel, et Iraan võib nõustuda Viinis sobitatud kompromissiga 2015. aasta tuumaleppe taastamise kohta.

Lepe, mis nägi ette Iraani tuumaprogrammi piiramist, on varjusurmas olnud alates 2018. aastast, kui Ühendriigid sellest president Donald Trumpi juhtimisel välja astusid.

Suurriigid ootasid Teherani vastust «lõpptekstile», mille esitas 26. juulil ELi välispoliitikajuht Josep Borrell.

«Euroopa Liidu ettepanekud on vastuvõetavad tingimusel, et need annavad Iraanile tagatisi punktides, mis on seotud sanktsioonide ja kaitsemeetmetega,» kirjutas IRNA viitega nimetule Iraani diplomaadile, kes tõi välja ka vaidluse ÜRO Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuriga (IAEA).

Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Iraan ja Venemaa taasalustasid mitu kuud soikus olnud läbirääkimisi üle-eelmisel nädalal. Kaudselt osaleb kõnelustel ka USA.

ELi juhitud läbirääkimised ühise kõikehõlmava tegevuskava (JCPOA) ehk tuumaleppe taastamise üle algasid aprillis 2021.

Euroopa Liit teatas eelmisel teisipäeval, et ootab Teheranilt ja Washingtonilt lõpptekstile «väga kiiret» vastust.

2015. aasta Iraani tuumalepe nägi ette Iraani sanktsioonide leevendamist tuumaprogrammi kärpimise eest, mis pidi tagama, et Teheran ei arenda tuumarelva.

Iraan nõudis nädal tagasi, et IAEA lahendaks täielikult küsimused, mis on seotud tuumamaterjalidega deklareerimata asukohtades.

Iraani allikad on väitnud, et peamine takistus leppe taastamisele on olnud IAEA uurimine Iraani deklareerimata objektidelt leitud tuumamaterjali jälgede kohta.

Märksõnad
Tagasi üles