BLOGI: Pariisi rünnakutes hukkus vähemalt 129 inimest

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
 • Pariisis hukkus reede õhtul terrorirünnakutes vähemalt 129 inimest
 • Vigastada sai 352 inimest
 • Terrorirünnakute eest võttis laupäeval vastutuse nn Islamiriik
 • Islamiriik ähvardas oma uues videos rünnata järgmisena Washingtoni

Pariisi südames sai reede õhtul terrorirünnakute järel surma vähemalt 129 inimest, vastutuse võttis nn Islamiriik. Täna öösel ründasid Prantsusmaa sõjalennukid nn Islamiriigi tugipunkte Süüria põhjaosas Raqqas. Suurbritannia saatis aga tänavale järgmise terrorirünnaku kartuses hambuni relvis lisajõud. Postimees andis olulisematest sündmustest jooksvalt ülevaate.

ESMASPÄEV 16.11.2015

23:51 Süüriast naasvad Prantsuse kodanikud võidakse panna koduaresti ja karmi jälgimise alla, ütles Prantsuse valitsusallikas.

23.12 USA välisminister John Kerry saabus esmaspäeval Pariisi, et kinnitada Washingtoni kindlat toetust Prantsusmaale pärast reedeseid ohvriterohkeid terrorirünnakuid.

21.52 «Äsja üle Pariisi kandunud jõhker terrorilaine oli rünnak euroopaliku eluviisi ning vabaduste vastu. Meie kõigi ülesanne on neid vabadusi kaitsta,» sõnas täna Estonia teatris kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras kaitseväe aastapäevale pühendatud kõnes.

21.33 Twitteris loodi Pariisi terrorirünnakutes hukkunute mälestuseks konto.

20.44 Terrorirünnakutest Pariisis on möödunud kolm päeva ja juba on sotsiaalmeedias näha, kuidas mõned Pariisi elanikud on julguse kokku võtnud ja läinud linna peale, otsinud üles mõne terrassi ja istunud seal maha ning teinud endist pilte, postitades need hashtagiga #JeSuisEnTerrasse. «Peame edasi elama!» on selle aktsiooni puhul üks levinumaid sõnumeid.

19.47 Pariisi rünnakute ühe eestvedaja vend Mohamed Abdeslam ütles, et nende pere ei ole teadlik, kus asub tagaotsitav Salah. «Me ei tea, kus ta on ega oma teavet selle kohta.»

19.37 Eiffeli torn on kattunud ööpimeduse saabudes Prantsuse trikoloori värvidesse.

Foto: FRANK AUGSTEIN/AP

19.31 Pariisi Bataclani kontserdimaja omanikud ütlesid oma Twitteris postitatud pöördumises, et nad on sõnatud, väljendamaks oma kurbust möödunud reedel toimunud rünnaku pärast.

19.15 Venemaal Moskvas on Prantsuse saatkonna ette terrorirünnakute ohvrite mälestuseks toodud lilled, küünlad ja Pariisi Eiffeli torni kujuke lume alla mattunud. 

Foto: AP
Foto: AP Foto: Pavel Golovkin/AP

19.07 Video: Islamiriigi pöördumine, kus äärmusrühmitus lubas järgmisena Washingtoni rünnata.

19.03 President François Hollande lõpetas mõnikümmend minutit tagasi kõne Prantsuse parlamendi mõlema koja ühisistungil.

Allpool on ära toodud mõned tema seisukohad:

 • Tugevdada tuleb Euroopa Liidu piirikontrolli. «Kui Euroopa ei kontrolli oma välispiire, siis on see rahvuspiiride tagasitulek. See tähendab ELi lammutamist,» hoiatas ta.
 • Pikendada tuleb üleriigilist eriolukorda. Valitsus esitab parlamendile seaduseelnõu, mis pikendaks üleriigilise eriolukorra kehtivust praeguselt 12 päevalt 30-le.
 • Uued õigused deporteerimiseks. Hollande kutsus üles muutma Prantsuse põhiseadust, lihtsustamaks riigile julgeolekuohtu kujutavate inimeste väljasaatmist.
 • Tugevdada tuleb julgeolekujõudu: 5000 politseinikku, 2500 kohtutöötajat ja 1000 piirivalvurit palgatakse juurde.
 • Sõjaväge kärped ei taba. Prantsuse riigipea ütles, et armeed ei taba kärped kuni enne 2017. aastat ja sõjaväe 2007. aastal tühistatud õigused taastatakse.
 • Rohkem õhulööke Süürias. Hollande lubas intensiivistada õhulööke Islamiriigi vastu. «Terrorism ei purusta vabariiki, vaid vabariik purustab terrorismi,» ütles ta.
 • Kohtumine Obama ja Putiniga. Hollande'i sõnul kohtub ta lähipäevil oma USA ja Vene ametivennaga, et arutada koostöövõimalusi Islamiriigi vastu.

18.58 Saksa politsei pidas kinni alžeerlase, kellel on võimude kinnitusel seos Pariisi rünnakutega.

Ungari peaminister Viktor Orbán. Foto: Scanpix
Ungari peaminister Viktor Orbán. Foto: Scanpix Foto: SCANPIX

18.54 Ungari peaminister Viktor Orbán ütles, et pühasõdalased on Euroopa rändekriisi ära kasutanud ning varjuvad asüülitaotlejate sekka. «Terroristid kasutavad massirännet teadlikult ja organiseeritult ära, segunedes oma kodudest parema elu ootuses lahkuvate inimeste massiga,» ütles peaminister parlamendis.

18.34 AFP: USA rokkbändi Eagles of Death Metal fännid Suurbritannias on alustanud sotsiaalmeedias kampaaniat, milles utsitavad internetist alla laadima bändi esitatavat laulu «Save a Prayer». Facebooki leht, kus kutsutakse laulu alla laadima, on saanud enam kui 6500 meeldimist. Kampaania korraldajad ütlevad, et see oleks kena žest. Laul on Briti muusikaedetabelites hetkel 96. kohal, kuid fännid tahaksid, et laul vallutaks kõigi abiga edetabelite tipud. «Aitame Eagles Of Death Metal bändi sel nädalal number esimeseks, toetuse ja rahu märgiks!»

Eagles of Death Metal esines reede õhtul Pariisis Bataclani kontserdimajas, 1500 inimest mahutav kontserdimaja oli pilgeni rahvast täis. Umbes tund pärast bändi lavale astumist sai kontserdist veresaun, kokku hukkus rünnakus ligi sada inimest.

18.27 USA president Barack Obama nimetas äärmusrühmitust Islamiriik «kurjuse näoks» ning kutsus kõiki riike tugevdama pingutusi sellest lähtuva ohuga võitlemiseks. «Me peame tegema kõik, mis meie võimuses, et kaitsta oma rahvaid uute rünnakute eest,» ütles Obama G20 riikide tippkohtumise lõppedes.

Prantsusmaa president François Hollande. Foto: Reuters
Prantsusmaa president François Hollande. Foto: Reuters Foto: PHILIPPE WOJAZER/REUTERS

18.16 Prantsuse president Hollande tahab pikendada üleriigilist eriolukorda kolme kuu võrra. Sel nädalal hakkab presidendi sõnul parlament vastavat eelnõud menetlema. Samuti kutsus riigipea üles muutma Prantsuse põhiseadust.

18.10 USA president Barack Obama hoiatas, et Ühendriigid ei tohi terrorirünnakute hirmus lüüa ust kinni põgenike ees. «Süüriast põgenevatele inimestele on terrorism kõige rohkem kahju teinud, nad on kõige haavatavamad,» ütles Obama Türgis G20 tippkohtumise järgsel pressikonverentsil.

«On äärmiselt oluline, et me ei sulgeks vägivallaohvrite ees oma südameid ega võrdsustaks põgenikekriisi terrorismiga.»

USA president Barack Obama G20 kohtumise järgsel pressikonverentsil. Foto: AFP
USA president Barack Obama G20 kohtumise järgsel pressikonverentsil. Foto: AFP Foto: SAUL LOEB/AFP

18.04 «Usun, et rahvusvahelise terrorismivastase koalitsiooni loomine ei ole üksnes võimalik, vaid ka vältimatu,» ütles Vene president Vladimir Putin G20 tippkohtumise järel ajakirjanikele.

18.03 Prantsuse president Hollande kutsus esmaspäeval ÜRO Julgeolekunõukogu arutama võitlust Islamiriigi vastu ning ütles, et kohtub lähipäevil sel teemal «jõudude ühendamiseks» ka oma USA ja Venemaa ametivendadega.

17.59 19 riiki! Prantsuse president Hollande ütles kõnes parlamendisaadikutele, et reedestes terrorirünnakutes Pariisis hukkus 19 riigi kodanikke. President kutsus Prantsusmaad riigi ajaloo rängimate terrorirünnakute järel «ühtsusele ja vastupidavusele».

17.52 Prantsuse president Hollande kinnitas, et Prantsusmaa intensiivistab sõjalisi operatsioone Süürias. «Jätkame õhurünnakuid ka lähinädalatel,» ütles president pöördumises parlamendile.

17.43 USA tegi Prantsusmaaga uue leppe luureandmete kiiremaks ja tihedamaks vahetamiseks, et kaitsta riike Pariisis toimunud rünnakute kordumise eest, teatas USA president Barack Obama.

17.36 Belglane Abdelhamid Abaaoud on hetkel peamine kahtlusalune seoses Pariisi rünnakutega, teatas Prantsuse uurimisele lähedalseisev isik. Isik olevat ka mitmete teiste rünnakute taga, mida Euroopas plaanitud, kirjutas Reuters. RTL-i teatel on 27-aastase Abaaoudi elukoht Molenbeeki linnaosas Brüsselis.

17.31 Prantsusmaa president François Hollande ütles, et Pariisis reede öösel toimunud rünnakud kavandati Süürias, ettevalmistused tehti Belgias ja sooritati prantslaste abiga.

17.29 Riias avati täna ametlikult NATO staabielement, tseremoonia algas leinaminutiga Pariisi terroriohvrite mälestuseks.

17.18 Valgamaalase fotograaf käis täna pärastlõunal Valga piiriületuskohtades vaatamas, kas Pariisi traagiliste sündmuste valguses on märgata mingeid muutusi või erimeetmeid Eesti-Läti piiril. Loe lugu ja vaata fotosid siit.

17.16 USA president Barack Obama G20 kohtumisel: «Kui eksisteerib käputäis isikuid, kes ei karda surra, siis võivad nad tappa palju inimesi. See on üks terrorismi väljakutsetest.»

John Brennan. Foto: Scanpix
John Brennan. Foto: Scanpix Foto: JIM WATSON/AFP

17.04 USA Luure Keskagentuuri (CIA) direktor John Brennan hoiatas esmaspäeval, et Pariisi terrorirünnakud ei olnud tõenäoliselt «ühekordne ettevõtmine» ja et äärmusrühmitusel Islamiriik (IS) on arvatavasti plaanis veel aktsioone.

16.57 Türgis vahistati seoses Pariisi rünnakutega mitu IS-i äärmuslast! Türgi võimud on vahistanud üle poole tosina äärmusrühmituse Islamiriik (IS) arvatava äärmuslase, kes vahetasid sõnumeid Pariisi rünnakute korraldajatega, teatas Türgi julgeolekuametnik.

16.56 Pariisi terrorirünnakute tulemusel võib Euroopas kannatada saada Schengeni süsteem, kasvada võib marurahvuslaste populaarsus ning luureorganite töö tõhustamise nimel väheneda privaatsus, arvab Tartu Ülikooli professor, Eesti Välispoliitika Instituudi juhatuse liige Andres Kasekamp. Loe arvamust pikemalt siit: Kasekamp: eurooplased hakkavad nüüd ilmselt kõiki moslemeid kahtlustama

16.47 Galerii: Eesti mälestas Pariisi terrorirünnakute ohvreid

16.43 AFP: Belgia võimud esitasid kahele inimesele, kes võeti kinni pärast reede öösel toimunud rünnakuid Pariisis, süüdistuse seotuses terrorismiga, teatasid prokurörid. Neile esitati süüdistus «terroriaktis ja terrorirühmituse tegevuses osalemises».

Nädalavahetusel pidasid Belgia võimud Pariisi terrorirünnakutega seoses kinni seitse inimest, kuid viis neist vabastati esmaspäeval ning neile süüdistust ei esitatud.

16.40 Riigikogu Eesti-Prantsusmaa parlamendirühm saatis täna kaastundeavalduse oma kolleegidele nii Prantsusmaa senatis kui ka rahvusassamblees.

16.26 Reutersi foto sellest, kuidas politsei Brüsselis haarangu käigus kahtlusaluse sõiduki läbi otsis.

Foto: Reuters
Foto: Reuters Foto: ERIC VIDAL/REUTERS

16.20 Serbia politsei pidas kinni migrandi, kelle esitatud Süüria passi andmed kattuvad Pariisi rünnakupaigast leitud dokumendi omadega, kirjutas päevaleht Blic. Nimelt leiti Pariisi Stade de France´i jalgpallistaadioni juures rünnaku järel ühe enesetapuvõitleja surnukeha juurest Süüria pass Ahmad Al Mohammadi nimega. Serbia siseministeerium ei ole teadet kommenteerinud.

16.15 «Kinnitame ristisõjas osalevatele riikidele, et Jumala abiga saabub teilegi samasugune päev nagu Prantsusmaale selle südames Pariisis, ning vannume, et ründame Ameerikat selle südames Washingtonis,» lubas Islamiriik avalduses. Video, mis on kuus minutit pikk, algab erinevate uudislõikudega, mis kajastavad Pariisi rünnakute järgselt toimunut. Järgnevad ähvardused.

15.55 Läti julgeolekupolitsei rõhutas, et vältimaks terroristide pääsemist Euroopa Liitu, on põgenikke vaja kontrollida võimalikult rangelt ja põhjalikult.

15.44 Nüüd ka video! Vaikuseminut Pariisis

15.40 AP: Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus kinnitas, et Prantsuse õhulöögid Süüria põhjaosas asuvale äärmusrühmituse Islamiriik (IS) keskusele Raqqale ei nõudnud tsiviilohvreid ning tabasid vaid sõjalisi sihtmärke.

15.35 Kujutlege hetkeks, et teid tülitab pimedal kõrvaltänaval kamp noori pätte, kes nõuavad teilt raha. Kui te otsustate neile raha anda, siis tõlgendavad nemad seda teie nõrkusena ning paratamatult tuleb teil pättidega oma sissetulekut edaspidigi jagada, kirjutab ajaloolane Taavi Minnik.

Arvamuslugu loe siit: Taavi Minnik: tsivilisatsioonide sõda

15.26 Belgia pealinnas Brüsselis lõppes esmaspäeval alanud suurhaarang Molenbeeki linnajaos ning kedagi kinni ei peetud, teatasid võimud. Haarangu eesmärgiks oli pidada kinni Salah Abdeslam, kes on Prantsusmaa teatel oluline kahtlusalune seoses Pariisis reede öösel toimunud terrorirünnakutega.

15.25 Rõivas: Eesti ohutase pole tõusnud, kuid ennetavaid tegevusi suurendatakse

15.20 Brüsseli Molenbeeki linnaosas, kus käis haarang Pariisi rünnakute kahtlusaluse tabamiseks, kostis täna kaks väikest plahvatust. Politsei on kommentaaridest keeldunud. Vaata fotosid ja loe pikemalt siit: Molenbeeki politseioperatsiooni ajal kostis kaks väikest plahvatust

Belgia eriüksused tänasel terrorismivastasel operatsioonil. Foto: Reuters
Belgia eriüksused tänasel terrorismivastasel operatsioonil. Foto: Reuters Foto: Reuters/ScanPix

15.19 Haarang Brüsselis Molenbeekis on lõppenud, teatas linnapea.

15.14 Brüsseli tänavatel on näha relvastatud politseijõudusid.

Foto: AP
Foto: AP Foto: Geert Vanden Wijngaert/AP

15.03 «On täiesti selge, et kohutavad terrorirünnakud Pariisis ei olnud mitte ainult rünnak Prantsusmaa vastu, vaid kogu demokraatliku maailma vastu. Oleme selgelt väljendanud oma solidaarsust prantslastele. Oleme selgelt öelnud, et rünnak liitlasriigi vastu on rünnak meie kõigi vastu, rünnak meie väärtuste vastu,» ütles peaminister Taavi Rõivas ajakirjanikele. «Kutsun üles terroriaktidega mitte seostama inimesi, kes nendega seotud ei ole,» lisas ta.

14.58 Peaminister Taavi Rõivas rääkis valitsuse julgeolekukomisjoni ja valitsuskabineti nõupidamise järel ajakirjanikele Eesti tegevustest seoses Pariisi terrorirünnakutega.

14.52 Pariisi rünnakute järel on selgunud, et ründajad võisid kasutada suhtlemiseks maailma kõige populaarsemat mängukonsooli – PlayStation 4. Belgia siseministri Jan Jamboni sõnul kasutavad ISISe agendid PlayStationit, sest seda on väga raske jälgida.

14.51 Belgia võimud vabastasid esmaspäeval viis inimest seitsmest, kes peeti kinni nädalavahetusel seoses terrorirünnakutega Pariisis, ning vabastatute seas oli ka ühe enesetapupommari üks vendadest Mohamed Abdeslam. Mohamed Abdeslam, kelle vend Brahim osales Pariisi rünnakutes ja kelle vanemat venda Salah'd otsib politsei taga, vabastati süüdistust esitamata, lausus prokuratuuri pressiesindaja AFP-le.

14.46 Ka täna koguneti Pariisis Vabariigi väljakule terrorirünnaku ohvreid mälestama.

Foto: Reuters
Foto: Reuters Foto: JACKY NAEGELEN/Reuters
Läti peaminister Laimdota Straujuma. Foto: Scanpix
Läti peaminister Laimdota Straujuma. Foto: Scanpix Foto: AFP/SCANPIX

14.37 Läti peaminister Laimdota Straujuma toonitas pärast valitsuse erakorralist istungit, et põgenikevood ei ole ELis kontrolli all. «Põgenikevood ELis ei ole kaugeltki kontrolli all. Rootsis ja Saksamaal ei registreerita inimesi, neilt ei võeta sõrmejälgi. Euroopa Komisjonil on ees hulk tööd, põgenikevoolu tuleb jälgida,» ütles Straujuma, rõhutades samas, et põgenikke ja terroriste ei tohi segi ajada.

14.34 AFP: USA juhitud õhurünnak hävitas 116 nn Islamiriigi kütuseveokit, teatas Pentagon.

14.32 Belgia prokuratuuri teatel siiski pole Pariisi terrorirünnakutega seostatud Salah Abdeslam praeguseks kinni peetud, nagu väitis raadiojaam RTL, kuid operatsioon tema leidmiseks kestab.

14.29 Terrorirünnakul Pariisis oli Euroopa aktsiaturgudele oodatust väiksem mõju - peamiselt kaotasid väärtust vaid reisimise ja turismiga seotud ettevõtete aktsiad. Loe lähemalt: Terrorirünnak Pariisis kukutas vaid reisisektori aktsiaid

14.22 Leedu julgeolekuteenistuse teatel on Leedu elanikud saanud Pariisi terrorirünnakute järel meilitsi tavapärasest rohkem ähvarduskirju ja sotsiaalmeedias provotseerivaid sõnumeid. Pariisi järel on sagenenud ähvardused ka Leedus

14.18 Reuters: nn Islamiriik hoiatab uues internetti ilmunud videos riike, kes on seotud Süüria õhurünnakutega, et neid ootab ees Prantsuse saatus. Islamiriik ähvardab rünnata Washingtoni.

14.05 Valitsuse julgeolekukomisjoni ja valitsuskabineti nõupidamise järel kell 15 jagab Rõivas ka ajakirjanikele kommentaare. Postimees teeb Stenbocki majast otseülekande.

13.50 Reuters: võimud kahtlustavad, et Pariisi terrorirünnakute taga on belglane Abdelhamid Abaaoud, kes viibib hetkel Süürias.

Kuvatõmmis lehelt LaCapitale.ee
Kuvatõmmis lehelt LaCapitale.ee Foto: lacapitale.be

13.45 Peaminister Taavi Rõivas kutsus tänaseks kokku nii valitsuse julgeolekukomisjoni kui ka valitsuskabineti nõupidamise, kus julgeolekuasutused annavad ülevaate Pariisi terrorirünnakust ja Eesti ametkondade tegevusest turvalisuse suurendamisel.

Nõupidamist alustati leinaseisakuga.

Valitsus alustas nõupidamist leinaseisakuga. Foto:
Valitsus alustas nõupidamist leinaseisakuga. Foto: Foto: Valitsuse kommunikatsioonibüroo

13.40 President Toomas Hendrik Ilves osales täna Tallinnas Prantsuse suursaatkonna juures vaikuseminutil ning asetas saatkonnahoone aia juurde pariisi terroriohvrite mälestuseks lilled ja küünla. Vaata fotosid ja videot siit.

13.39 Loe Belga politsei korraldatud suuroperatsioonist lähemalt siit: Belgia politsei korraldas Brüsselis Molenbeekis suuroperatsiooni

13.33 Vaata järele: Postimees lahkas tänases erisaates Pariisi rünnakute järgset olukorda. Küsisime saates, miks terrorirünnakud toime pandi ja mis saab edasi: milliseid samme peab astuma rahvusvaheline üldsus ning mida teha, et tagada inimeste turvatunne?

13.15 RTL teatas, et politsei arreteeris seoses terrorirünnakuga tagaotsitava 26-aastase Salah Abdesalami, kuid Belgia rahvusringhääling seda ei kinnitada. Hetkel püütakse saada selgust.

13.07 Prantsusmaal peeti Eesti aja järgi kell 13 minutiline leinaseisak Pariisi terrorirünnakute ohvrite mälestuseks. President François Hollande seisatas vaikuseminutiks Sorbonne'i ülikoolis.

Vaikuseminut Eiffeli torni läheduses. Foto: Reuters
Vaikuseminut Eiffeli torni läheduses. Foto: Reuters Foto: SCANPIX
Foto: Sarah ALCALAY/SIPA/Sarah ALCALAY/SIPA

13.06 Prantsuse politsei on korraldanud Pariisi terrorirünnakute järel 168 haarangut, vahistatud on 23 inimest, 104 on määratud koduaresti, teatas siseminister Bernard Cazeneuve. «See on alles algus, operatsioonid jätkuvad, Vabariigi reaktsioon tuleb hiiglaslik ja totaalne. Vabariik tabab need, kes Vabariigi sihikule võtavad,» ütles ta.

13.03 Kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicecu leiab küll, et sõda äärmusrühmituse Islamiriik vastu ainult õhurünnakutega ei võida, kuid maavägede pealetung tooks tema hinnangul kaasa ka märkimisväärseid kaotusi tsiviilisikute seas. Stoicescu: lääneriikide edasine tegutsemine sõltub paljuski USAst

12.58 Prantsuse suursaatkond Eestis korraldas vaikuseminuti, et mälestada Pariisi terrorirünnakute ohvreid.

12.55 Kapo asejuht: valitsuste reaktsioon peab olema adekvaatne, et terroristid ei saavutaks oma eesmärke

12.46 Türgi hoiatas Prantsusmaad pea aasta tagasi arvatava Islamiriigi (IS) äärmuslase Omar Ismail Mostefaist'i eest, kes ennast reedel Pariisis õhku lasi, kuid Prantsuse võimud ei reageerinud, ütles kõrge Türgi ametiisik.

12.39 Vähemalt üks inimene on Brüsseli Molenbeeki linnaosas politsei poolt kinni peetud.

Belgia politsei alustas Molenbeekis uut operatsiooni.

12.27 Saksa justiitsminister Heiko Maas hoiatas rutakate seoste tõmbamise eest põgenike ja Pariisi terrorirünnakute korraldajate vahel, öeldes, et äärmusrühmitus Islamiriik (IS) võib üritada Euroopa rändekriisi debatti ära kasutada.

12.16 Oluline! Mida me teame seni Pariisi sündmustest? Liisa Tagel tegi põhjaliku ülevaate viimastest sündmustest, ründajatest ja rünnakupaikadest ning Prantsusmaa vasturünnakust.

Selline näeb välja Postimehe tänane esikaas.

Foto: Postimees

12.10 Rotterdami moslemist linnapea Ahmed Aboutaleb kutsus pärast nädalavahetuse Pariisi terrorirünnakuid äärmusrühmitust Islamiriik (IS) «täielikult hävitama».

11.58 Prantsuse prokuratuur teatas täna, et tuvastatud on veel kaks Pariisi rünnakutes osalenut, kellest ühele oli esitatud varem terrorismiga seotud süüdistus. Loe pikemalt siit: Tuvastatud on veel kaks Pariisi rünnakutes osalenut

11.44 Hetkel Pariisis elav Eesti Kunstiakadeemia tudeng kaotas rünnakutes oma lähedase sõbra, tema teine sõber lebab kuulihaavaga haiglas. Loe lähemalt: Pariisi rünnakutes lähedase sõbra kaotanud eestlanna: kirjeldamatult kurb meel on

Anonymous häkkerite rühmitus. Foto: Scanpix
Anonymous häkkerite rühmitus. Foto: Scanpix Foto: SCANPIX

11.21 Kurikuulus rahvusvaheline häkkerite rühmitus Anonymous kuulutas terroriorganisatsioonile ISIS Pariisis reedel toime pandud rünnakute tõttu enneolematult laiaulatusliku sõja. Vaata ka videot: Anonymous kuulutas ISISele enneolematu sõja

11.09 Prantsuse suursaatkond korraldab terroriohvrite mälestuseks vaikuseminuti

11.09 Läti võib pälvida juhuslikult Daeshi (Islamiriigi) äärmuslaste tähelepanu, ütles Läti põhiseaduse kaitse büroo (SAB) endine juht Jānis Kažociņš täna usutluses riigitelevisioonile. Loe lähemalt: Ekspert: Läti võib pälvida juhuslikult ISi tähelepanu

10.34 Otse: riigikogu alustab tänast istungit leinaseisakuga

10.30 Prantsuse peaministri Manuel Vallsi sõnul valmistatakse võimudele teadaolevalt Prantsusmaal ja teistes Euroopa riikides ette uusi terrorirünnakuid. Valls: Euroopas plaanitakse uusi rünnakuid

9.31 Prantsuse telekanali BFMTV teatel viidi ööl vastu tänast Prantsusmaa eri paigus läbi mitmeid haaranguid, mis peaminister Manuel Vallsi kinnitusel on seotud rünnakutega Pariisis. Kokku on rünnakute järel läbi viidud 150 reidi.

9.30 Rünnakutega seostatakse vähemalt üheksat isikut, neist viie nimed on avaldatud.

 • Salah Abdeslam, 26 - tagaotsitav
 • Mohammed Abdeslam – esimese vend, teadaolevalt peeti kinni Belgias
 • Brahim Abdeslam, 31 – üks kolmest Abdeslami vennast suri Bataclani kontserdikeskuse lähedal
 • Ismaël Omar Mostefaï, 29 – sai surma rünnakus Bataclanile.
 • Bilal Hadfi, 20 - sai surma rünnakus Stade de France´i staadioni lähistel.
 • Rünnakute käigus sai surma veel vähemalt neli ründajat.
Prantsuse politsei otsib taga Salah Abdelslami. Foto:
Prantsuse politsei otsib taga Salah Abdelslami. Foto: Foto: SCANPIX

08.39 26-aastane Brüsselis sündinud Salah Abdelslam, keda otsitakse taga seoses terroriaktidega, on siiani tabamata. Täpsemalt saab lugeda siit.

08.25 Prantsuse päevalehe Le Monde andmetel värbab uusi võitlejaid Prantsusmaalt nn Islamiriigi ridadesse 35-aastane Salim Benghalem, keda tuntakse ka hüüdnimega Timukas.

07.46 Euroopas mälestatakse täna Eesti aja järgi kell 13 minutilise leinaseisakuga Pariisi terroriaktide ohvreid.

07.42 Pariisis avatakse täna pärastlõunal taas muuseumid ja kuulsad turismiatraktsioonid. Koolid, turuplatsid, muuseumid ja turismiobjektid suleti laupäeval pärast rünnakuid. Samuti suleti raamatukogud, basseinid ja Pariisi omavalitsuste hooned ning tühistati kõik pealinnas toimunud spordivõistlused.

07.35 Uudisteagentuuri AP teatel hoiatas Iraagi luure Prantsusmaa luuret vaid päev enne Pariisis toime pandud terrorirünnakuid võimaliku terrorismi eest.

04.55 Prantsusmaa sõjalennukid ründasid pühapäeval nn Islamiriigi tugipunkte Süüria põhjaosas Raqqas, kinnitas Prantsusmaa kaitseministeerium.

PÜHAPÄEV 15.11.2015

23.57 Suurbritannia saatis tänavatele patrullima eriüksuse liikmed ja ja erariietes relvastatud korrakaitsjad, kuna kardetakse, et järgmine terrorirünnak on suunatud Suurbritannia vastu, teatas AFP.

23.46 AP andmetel küsitles politsei praegu rahvusvaheliselt tagaotsitavat Salah Abdelslami mõned tunnid pärast rünnakut, kuid seejärel mees vabastati. Mehe tabamiseks käib praegu suur inimjaht.

23.16 Prantsusmaa sõjalennukid alustasid rünnakut ISISe vastu Raqqa linnas Süürias. Linn on ISISe kontrolli all. Rünnakus osales kümme lennukit, mis tulistasid välja 20 pommi, teatas Reuters. Operatsioon tehti koostöös USAga, õhulöögid tabasid ISISe sealset juhtimiskeskust, värbamiskeskust, treeningkeskust ja laskemoonaladu.

Youtube'i on kasutaja nimega FORCESFRANCAISES üles pannud video, kuidas Prantsusmaa hävitajad stardivad õhurünnakuks Raqqale.

22.32 Esmaspäeva pärastlõunal avatakse Pariisis taas muuseumid ja kuulsad turismiatraktsioonid, teatasid võimuesindajad. Laupäeval suleti Prantsusmaa pealinnas koolid, turuplatsid, muuseumid ja kuulsad turismiatraktsioonid, samuti tühistati kõik spordivõistlused. Suletud olid ka raamatukogud, basseinid ja Pariisi omavalitsuste hooned.

22.26 Kaks päeva pärast terroriakti hakkavad jõudma avalikkuse ette ohvrite nimekirjad. Kes nad olid? Postimees tõlkis Reutersi loo «Nad olid noored lapsevanemad, tudengid, värskeltabiellunud…».

22.24 Pariisi Jumalaema peakirikus peeti täna õhtul terrorirünnakutes hukkunute mälestuseks ja vigastada saanute toetuseks missa, kus osales sadu inimesi. Postimees tegi missast video.